Moje dziecko połknęło…!!!

placz

     Każdy rodzic dba o swoje dziecko, pilnuje żeby nic mu się nie stało, usuwa wszelkie potencjalnie niebezpieczne przedmioty i zabezpiecza wszelkie niebezpieczne miejsca, uczy je także, żeby nie wkładało do buzi żadnych monet, małych zabawek lub ich części. Nie zawsze jednak da się każde zagrożenie przewidzieć. Zdarza się tak, że pomimo pilnowania i nawet codziennego odkurzania, dziecko i tak znajdzie ukryty w kącie koralik, guzik, monetę lub cokolwiek innego, co da się włożyć do buzi, a co do jedzenia absolutnie się nie nadaje. W tym momencie, na oczach przerażonego rodzica, połyka znalezisko. Czasem uda się wydobyć z jamy ustnej przedmiot, zanim dziecko go połknie, ale może zdarzyć się tak, że malec będzie szybszy. Co wtedy?

     Przede wszystkim jeśli dojdzie do połknięcia jakiegoś drobiazgu należy udać się z dzieckiem do lekarza. Zwykle lekarz zleca zrobienie zdjęcia rentgenowskiego, aby sprawdzić gdzie się znajduje połknięty przedmiot i czy przesuwa się w jelicie wraz z treścią pokarmową. Istotne jest również, czy wiemy, co konkretnie zostało połknięte. Na rtg widać jedynie przedmioty metalowe. W przypadku, gdy nie wiemy co połknęło dziecko, a na zdjęciu rtg nie widać przedmiotu, zleca się podanie kontrastu. Jeśli lekarz podejrzewa przebicie przewodu pokarmowego może zlecić wykonanie tomografii komputerowej. W związku z tym, że brak obrazu połkniętego przedmiotu w badaniu radiologicznym nie wyklucza obecności ciała obcego, może zajść potrzeba wykonania badania endoskopowego. Badanie to jest najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodą usuwania ciał obcych z organizmu. Leczenie chirurgiczne natomiast stosowane jest w ostateczności lub w sytuacji zagrożenia przy usuwaniu przedmiotu za pomocą metody endoskopowej.

[smartads]

     Szczęściem w nieszczęściu jest to, że rodzic lub opiekun widział, co połknęło dziecko i wie, że w ogóle takie zdarzenie miało miejsce. Często zdarza się bowiem tak, że dziecko połyka jakiś przedmiot podczas zabawy i nikt tego nie zauważy. U malutkich dzieci objawy kliniczne, które mogą świadczyć o takim zdarzeniu to: płacz, odmowa jedzenia w związku z trudnością lub brakiem możliwości połknięcia, ból, ślinotok i odruchy wymiotne. Ze strony układu oddechowego może nastąpić: krztuszenie się, kaszel, a nawet duszność. Starsze dzieci mówią o bólu w klatce piersiowej, bólu lub niemożności połykania i duszności.
     Dziecko powinno zostać pod obserwacją chirurga, który zadecyduje o ewentualnym pobycie w szpitalu lub opiece ambulatoryjnej. Może on również zlecić specjalną dietę, która pomoże w usunięciu ciała obcego z jelit lub, jeśli zajdzie taka konieczność, zdecydować o zabiegu chirurgicznym w celu usunięcia przedmiotu z przełyku.

Dodaj komentarz