Odparzenia pupy dziecka

odparzona pupa     Gdy wyobrazimy sobie warunki, jakie na ogół panują pod pieluchą, musimy przyznać, że pupa niemowlęcia aż prosi się o kłopoty.
     W wieku niemowlęcym dziecko sika często. Dopiero z wiekiem zaczyna trzymać mocz i oddawać go, gdy uzbiera się większa porcja. Dlatego w pieluszce niemowlęcia niemal zawsze jest wilgotno, a do tego ciepło. Trudno też o przewiewność. Istna hodowla grzybów i bakterii. Skóra dziecka jest bardzo delikatna, warstwa lipidowa nie chroni jej wystarczająco, by takie warunki przetrwać bez pomocy.
     Jak zapobiegać odparzeniom skóry? Prawidłowa pielęgnacja zmniejsza ryzyko odparzeń, chociaż nie wszystko od niej zależy. Na co dzień powinno wystarczyć regularna zmiana pieluchy, przemywanie jej wodą z mydłem na waciku bądź chusteczkami nawilżonymi. Warto także smarować pupę i okolice intymne kremem ochronnym.
     Dziecko powinno często przebywać bez pieluchy, najlepiej przy każdym przewijaniu. Poza tym niemowlęta powinny spędzać dużo czasu na brzuchu, a bez pieluchy im najwygodniej, więc także przy tej okazji mogą powietrzyć pupę.
     Przede wszystkim trzeba pilnować, żeby dziecko nie nosiło zbyt długo w pieluszce kupy, czego skontrolowanie może stanowić problem w nocy – jeśli dziecko przesypia całą. Ale to właśnie długi kontakt skóry z kałem wymieszanym z moczem jest najczęstszą przyczyną odparzeń skóry niemowląt.
     Innym powodem powstawania podrażnień może być zmiana konsystencji i składu kupy spowodowana ząbkowaniem, przyjmowaniem leków, np. antybiotyków. Wtedy skóra bardzo szybko reaguje zaczerwienieniem czy krostkami.

[smartads]
     Trzeba pamiętać, ze delikatna skóra dziecka jest bardzo wrażliwa i podatna na alergie. Dlatego należy obserwować jej reakcje na nowy krem, preparaty myjące, kosmetyki, chusteczki czy pieluchy. Tak jak w przypadku rozszerzania diety, nie można zmieniać zbyt wielu czynników na raz, bo w przypadku wystąpienia alergii trudno będzie wytropić sprawcę.
     Gdy odparzenia pupy już powstaną, należy pielęgnować ją z większą starannością i częstotliwością, częściej także wietrzyć i smarować maścią przeciwko odparzeniom. Jeśli sytuacja nie ulega poprawie lub wręcz ulega pogorszeniu, warto odwiedzić lekarza.

/eR

Dodaj komentarz