Poród – kondycja w cenie

ciąża     Poród jest wprawdzie procesem naturalnym i kobieta nie musi specjalnie przygotowywać się do tego, by urodzić dziecko. Nie oznacza to jednak, że nie może sobie i dziecku pomóc w łatwiejszym przyjściu na świat.
     Ciąża nie oznacza, że kobieta musi zrezygnować z aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie. Ciąża powinna zachęcić kobietę do jej kontynuowania lub podjęcia takiej, która będzie odpowiednia dla kobiety w ciąży. Oczywiście ciężarna nie powinna się przeforsowywać, ale wystarczy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę i dobrać odpowiedni sport dla siebie. Może to być basen, nordic walking, joga i wiele innych.
     Kobieta w ciąży powinna dbać o kondycję ze względu na to, że sprawne mięśnie to mniejsze ryzyko wystąpienia bólów kręgosłupa, które zdarzają się dość często ze względu na wzrost masy ciała i zmianę środka ciężkości ciężarnej. Ale przede wszystkim poród jest bardzo dużym wysiłkiem fizycznym. Warto być przygotowaną. Leżenie przez 9 miesięcy zdecydowanie nie ułatwia potem porodu. Fakt, są kobiety, które nie mają wyboru, muszą leżeć w ciąży ze względu na zagrożenie przedwczesnym porodem. Ale zdrowa ciąża absolutnie nie wyklucza aktywności fizycznej.

[smartads]
     Podczas porodu, a zwłaszcza podczas drugiej fazy porodu, kobieta musi pomóc naturze siłą własnych mięśni. Parcie przeponowe, które jest najbardziej wyczerpującą aktywnością kobiety podczas porodu, wymaga od niej siły. Parcie w pozycji horyzontalnej jest działaniem wbrew naturze. Kobieta musi wypchnąć dziecko przez kanał rodny, który skierowany jest ku górze. Gdy kobieta leży na plecach, prąc, musi walczyć z grawitacją. Dlatego tak korzystne dla przebiegu porodu są pozycje, które kierują kanał rodny do dołu, czyli pozycja kuczna, kolanowo-łokciowa, nawet pozycja stojąca. Wtedy parcie współdziała z grawitacją. Poród jest łatwiejszy, lżejszy i dla kobiety i dla dziecka.
     Warto, by ciąża przebiegała pod znakiem aktywności fizycznej wzmacniającej mięśnie, poprawiającej kondycję. Poród również powinien być aktywny. Kobieta może szukać naturalnych rozwiązań, które złagodzą ból porodowy, przyspieszą przebieg porodu.

/eR

Photo credit: J. Star / Foter.com / CC BY-NC-SA

Dodaj komentarz