Mężczyzna i kobieta w ciąży

ciążaGdy kobieta zachodzi w ciążę, w jej organizmie zaczynają działać hormony, z których każdy ma konkretne zadania do wykonania. Jest tych zadań całkiem sporo. Trzeba pomóc w zagnieżdżeniu się zapłodnionego jajeczka, w utrzymaniu ciąży, w prawidłowym rozwoju młodej ciąży, w przeprowadzeniu zmian w ciele kobiety, by dostosować je do długiego okresu ciąży, porodu i wykarmienia potomka.
Ciąża mija kobiecie pod znakiem zmian. Kobieta w ciąży doznaje zmian w wielu dziedzinach życia. Zmiany mogą być czysto fizyczne, zmienia się przecież wygląd ciężarnej, ale zmianie ulega także przemiana materii, wydolność organizmu.
Ciąża i hormony rządzące kobietą nie pozostają bez wpływu na przyszłego tatę. Tata w ciąży ma trudne zadanie do wykonania. Musi opiekować się przyszłą mamą i znosić jej humory, zwalczać własne lęki i na swój sposób przygotowywać się do porodu i ojcostwa. Jego nie przygotują hormony ciążowe.
Ponieważ ciąża to okres szczególny, jednocześnie piękny i trudny, bardzo ważne jest, by przyszli rodzice wspierali się w tej drodze, w oczekiwaniu na poród, w oczekiwaniu na przyjście dziecka na świat. Narodziny dziecka rozpoczną zupełnie nowy i inny rozdział. Rodzice znów będą się musieli uczyć. Jednak ciąża i poród są wystarczająco wymagającym okresem, by tymczasem skupić się właśnie na tym.

[smartads]
Dla mężczyzny ciąża jest bardzo trudnym okresem. Dlatego warto, by zgłębiał wiedzę na jej temat. Zachowanie kobiety w ciąży może go zaskakiwać. Czasem trudno o wyrozumiałość dla irracjonalnych zachowań. Wspólne zgłębianie wiedzy na temat ciąży i zmian, jakie za sobą ciąża pociąga może zbliżyć partnerów i sprowokować do szczerych rozmów. A jest o czym rozmawiać. Obydwojgiem przyszłych rodziców mogą targać wątpliwości, niepokoje, obawy o przebieg ciąży, zdrowie dziecka, nadchodzący poród. Ciąża może partnerów zbliżyć lub oddalić. Lepiej zadbać o relacje, niż potem walczyć o ich naprawę, zwłaszcza, że gdy pojawia się dziecko, nie ma czasu na walkę.

/eR

Photo credit: Matthieu Luna / Foter.com / CC BY-NC-ND

Dodaj komentarz