Stomatolog w każdym mieście

witamina d3

     Od lat mamy w Polsce do czynienia z pewnym paradoksem. Z jednej strony lekarze i środki masowego przekazu biją na alarm, że stan uzębienia Polaków, w tym także młodego pokolenia, pozostawia bardzo wiele do życzenia i jeżeli przyrównać nas do innych rozwiniętych krajów europejskich, to plasujemy się na bardzo odległym miejscu. Z drugiej strony Polska dysponuje bardzo rozbudowaną siecią placówek stomatologicznych, a polscy dentyści są powszechnie uznawani za jednych z najlepszych na kontynencie.

     Tę pozorną sprzeczność dosyć łatwo wyjaśnić. Zlikwidowano i mimo wielu postulatów do dzisiaj nie przywrócono szkolnych gabinetów dentystycznych. Lista zabiegów stomatologicznych refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest krótka, natomiast kolejki w przychodniach, które mają podpisane kontrakty z NFZ, są z reguły długie. To wszystko sprawia, że większość naszych rodaków odwiedza gabinety dentystyczne wtedy, gdy już naprawdę musi. W tej sytuacji trudno prowadzić odpowiednią politykę zdrowotną, a polem najbardziej zaniedbanym jest profilaktyka. Jej stan, mimo wielu apeli i rozmaitych akcji uświadamiających, ciągle pozostawia wiele do życzenia. Tymczasem profilaktyka jest nie tylko najważniejsza, ale i najmniej kosztowna. Wystarczy codzienna higiena i okresowa kontrola, którą przeprowadzi dentysta w pobliskiej przychodni stomatologicznej.

[smartads]

     Odpowiednio wyposażone ośrodki każdy znajdzie bez trudu w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Mieszkaniec podwarszawskiego Legionowa nie musi umawiać wizyty w gabinecie warszawskim, ponieważ może to uczynić w samym Legionowie. W razie potrzeby może skorzystać z pomocy wyszukiwarki internetowej, do której wystarczy wpisać frazę: dentysta Legionowo lub: stomatolog Legionowo. W ciągu kilku sekund komputer znajdzie wykaz placówek oraz ich adresy i telefony. Podobnie mogą postąpić mieszkańcy innych mniejszych miejscowości. Nie należy takich okresowych wizyt zaniedbywać, bowiem na wymianę zębów na nowe mogą liczyć jedynie dzieci, które mają jeszcze zęby mleczne.

Dodaj komentarz