Zdrowe zęby u dzieci i młodzieży

u_dentysty

     Wszyscy wiedzą, że o zęby należy dbać. Ból zęba jest chyba jednym z najokropniejszych rodzajów bólu. Zapobieganie próchnicy jest zdecydowanie tańszą i przyjemniejszą metodą niż leczenie ubytków. Unikanie regularnych wizyt u stomatologa może prowadzić do zaawansowanych stanów chorobowych w jamie ustnej, ale również do utrwalenia złych nawyków higieniczno-żywieniowych. Za zęby mleczne odpowiadają rodzice. Niestety często zdarza się tak, że dbałość o nie, wydaje się rodzicom niezbyt istotna, ponieważ przecież i tak te zęby wypadną. Jest to błędne podejście. Mimo iż zęby mleczne wypadają, warto o nie dbać bardzo starannie. Zdrowie zębów dziecka ma wpływ na stan zębów stałych. Ponadto wyrobione dobre nawyki higieniczne wpojone w najmłodszych latach dają szansę na to, że w przyszłości młody człowiek będzie również dbał o zęby. Warto zatem udać się na persza wizytę do gabinetu stomatologicznego na tzw. wizytę adaptacyjną już w pierwszym roku życia. Następnie utrzymywać kontrolę stanu uzębienia chodzić na wizyty kontrolne co pół roku.


Kalendarz wyrzynania się zębów:
– ok. 6 miesiąca życia – pojawiają się pierwsze zęby mleczne, zwykle są to dolne jedynki,
– ok. 2,5 lat – pełne uzębienie mleczne,
– ok. 6 lat – początek wymiany zębów mlecznych na zęby stałe,
– ok. 12 lat – uzębienie stałe,
– ok. 18 lat – wyrastają zęby mądrości.

     Warto pamiętać , że zęby mleczne są mniej zmineralizowane niż zęby stałe, dlatego też próchnica rozwija się w nich szybciej. U dziecka ważna jest prawidłowa, zrównoważona dieta bogata w składniki odżywcze, a nie w produkty z dodatkiem cukru. Spożywanie przez dziecko węglowodanów w nadmiarze prowadzi do zmian w strukturze zębów i stwarza korzystne warunki do rozwoju próchnicy. Zgodnie z sugestiami lekarzy idealnie byłoby, jeśli dziecko jadłoby słodycze raz w tygodniu. Unikać także należy picia napojów o niskim pH (soki owocowe, napoje typu cola). Jeśli jednak podajemy dziecku taki napój należy pamiętać, aby następnie dziecko wypłukało buzię.

zeby1

     Często spotykanym błędem rodziców jest podawanie niemowlętom słodkich napojów do picia w nocy. Może to doprowadzić do rozwoju tzw. próchnicy butelkowej obejmującej wiele zębów jednocześnie i szybko się rozwijającej. Pamiętajmy: w nocy najlepiej podawać dzieciom do picia przegotowaną wodę stołową. Nieleczona próchnica zębów mlecznych łatwo przechodzi na zawiązki oraz już wyrżnięte zęby stale. Warto podawać dziecku twarde pokarmy, wymagające dokładnego gryzienia i żucia np. niepokrojone warzywa i owoce. Dzięki pracy wykonywanej podczas gryzienia lepiej rozwijają się kości szczęki i żuchwy i dzięki temu możemy uniknąć w przyszłości problemów ze zgryzem. Aby sprawdzić czy dziecko ma prawidłowy zgryz zaleca się wizytę u ortodonty w wieku 6 lat, kiedy rozpoczyna się wymiana zębów.

Dodaj komentarz