Zabawki edukacyjne – uczą, bawią, rozwijają

zabawki2

     Od pierwszych tygodni życia dziecko posiada kontakt z zabawkami – początkowo z wszelkiego rodzaju grzechotkami, następnie z gryzakami, zabawkami większymi i posiadającymi więcej mniejszych elementów, aż w końcu przychodzi czas na zabawki rozwijające poszczególne umiejętności i poszerzające wiedzę, tak bardzo uwielbiane przez pociechy w wieku przedszkolnym i szkolnym. Tak zwane zabawki edukacyjne odgrywają ważną rolę w życiu każdego dziecka i powinny być najbardziej doceniane przez rodziców, którym zależy na prawidłowym rozwoju i zadowoleniu maluchów. Zapoznając się z tego rodzaju zabawkami, można zobaczyć, że charakteryzują się one wieloma pozytywnymi cechami. Chodzi tu nie tylko o znakomite możliwości zabawy, zarówno samodzielnej, jak i w gronie rówieśników, jakie potrafią one zaoferować, lecz także o ich pozostałe właściwości.

     Okazuje się, że bardzo dobrze sprawdzają się jako tak zwani „pierwsi nauczyciele”. W zależności od tego, co je wyróżnia, pozwalają dziecku rozwinąć podstawowe umiejętności – czytania, pisania, logicznego myślenia czy chociażby wykorzystywania swojej wiedzy w praktyce. Oczywiście, w tym przypadku wszystko zależy od tego, po jakie zabawki edukacyjne sięga dziecko, jednak ich producenci zawsze dokładają wszelkich starań, aby charakteryzowały się one odpowiednimi funkcjami kształcącymi lub poznawczymi, odnosząc się do określonej dziedziny wiedzy bądź umiejętności. Wśród wszystkich zabawek edukacyjnych można także spotkać takie, które przede wszystkim inspirują, zachęcając dziecko do wykorzystywania swojej kreatywności, aby przekonać się, jak wiele potrafi mu ona zaoferować. Najczęściej występują one w postaci wszelkiego rodzaju zestawów „zrób to sam” – modeli do składania, zestawów plasteliny, modeliny lub masy solnej, czy na przykład kolorowanek i wycinanek. Tego rodzaju przedmioty najlepiej sprawdzają się w przypadku dzieci zaczynających naukę w szkole, poznających tajniki i możliwości wykorzystywania własnych pomysłów w praktyce na wielu płaszczyznach. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zaoferować je pociechom już wcześniej – wszystko zależy od ich preferencji oraz od tego, w jakim stopniu są one wykorzystać poszczególne funkcje oferowane przez zabawki edukacyjne.

chodzik

     Nie można zapominać także o funkcji socjalnej. Wszelkiego rodzaju gry kształcące poszczególne umiejętności dziecka, dostarczając mu jednocześnie sporo zabawy i pozytywnych doświadczeń, mogą wpływać także na rozwijanie jego kontaktów z rówieśnikami, nawiązywanie pierwszych bliższych kontaktów oraz dzielenie się własnymi przeżyciami i emocjami. Wszystko zależy w tym przypadku od producenta oraz tego, realizację których funkcji wybrał sobie za zadanie podstawowe. Wyróżnia się jednak wiele zabawek kształcących, których wykorzystywanie jest możliwe tylko i wyłącznie w gronie znajomych. Zalicza się do nich między innymi większość gier planszowych. Aby cieszyć się wszystkimi ich możliwościami, bardzo często potrzeba przynajmniej dwóch zainteresowanych osób, które razem mogą spędzać czas przyjemnie, jednocześnie rozwijając swoje poszczególne umiejętności i spędzając czas ze sobą nawzajem, poświęcając czas na interakcje personalne.

[smartads]

     Poszczególne zabawki edukacyjne nie tylko bawią, lecz jednocześnie uczą i rozwijają poszczególne umiejętności najmłodszych. Właśnie z tego względu polecane są nie tylko rodzicom, lecz również nauczycielom, którzy chcieliby dołożyć wszelkich starań, aby zagwarantować dzieciom zarówno atrakcyjne spędzanie czasu, jak i odpowiedni rozwój.

Dodaj komentarz