Wielkanocne dekoracje.

serwetnik

     Zbliża się Wielkanoc – nasz dom w te dni często staje się miejscem odwiedzin rodziny i bliskich nam osób. Warto włożyć minimum pracy, aby uzyskać w mieszkaniu ładne efekty dekoracyjne nawiązujące do świat. Radosną atmosferę świąt podkreślisz za pomocą prostych, ale dobranych dekoracji. Jako, że stół jest głównym miejscem, przy którym wszyscy się gromadzą i spędzamy przy nim dłuższy czas, warto zadbać, aby pięknie wyglądał. Białe, klasyczne nakrycie jest zawsze eleganckie, ale można je zastąpić pastelowymi kolorami i dodatkami w bardziej zdecydowanym odcieniu oraz w kolorze białym i srebrzystymi, kryształowymi czy perłowymi akcesoriami.

     Na stole nie powinno zabraknąć wiosennych kwiatów, takich jak tulipany dobrane kolorystycznie do wystroju, czy kojarzące się z Wielkanocą żonkile oraz bazie. Polecam ozdoby wykonane własnoręcznie lub zrobione z naturalnych materiałów, takich jak drewno, papier, kłosy zbóż, glina czy włóczka. Oprócz pisanek, baranków i kurczaczków coraz popularniejszym akcentem wielkanocnym staje się zajączek. Świetnie komponuje się na stole razem z zieloną rzeżuchą czy owsem.

[smartads]

     Sympatycznym dodatkiem będzie serwetka przy każdym nakryciu ułożona w kształt zajączka lub spięta ładnym serwetnikiem lub mały kwietny stroik. Prostym sposobem na dekorację jest przewiązanie jajka ładną wstążką, zasianie rzeżuchy w połówkach skorupek i umieszczenie ich na stole w kieliszkach do jajek – niewiele pracy, a efekt murowany.

wielkanoc     Niezbyt trudne jest również zrobienie własnoręcznie wielkanocnej pisanki. Nasze babcie używały naturalnych składników, aby uzyskać pięknie zabarwione pisanki. Dziś wystarczy zakupić barwniki spożywcze i ufarbować na różne kolory jajka (najlepiej białe), a następnie nalepić na nie potłuczone skorupki z innego jajka. Powstanie w ten sposób oryginalna pisanka – mozaika. Można też ufarbować niewielkie jajka przepiórcze, które są same w sobie bardzo ładne, bo z naturalnym, nakrapianym wzorkiem. Przy zdolnościach artystycznych można pokusić się o zrobienie kurczaczków z papieru czy zdobienie jajek metodami decoupage. Świetnie wyglądają pisanki- świeczniki z ceramiki lub po prostu barwne świeczki w kształcie jajek włożone do szklaneczek.

     Sympatyczną dekoracją jest wykorzystanie gałązek np. wierzby mandżurskiej (do kupienia w kwiaciarniach) wstawienie ich do wazonu i zawieszenie wielkanocnych ozdób, małych jajeczek, ażurowych koronek z motywami świątecznymi lub pierniczków w kształcie zajączków.

eR

Dodaj komentarz