4 rzeczy, o których warto pamiętać, rzucając palenie

1. Zbadaj swoją gotowość do rzucenia

     Kiedy wyrusza się do walki z wrogiem, najpierw trzeba go jak najlepiej poznać, aby móc odnieść sukces w walce. Tak samo jest z nałogowym paleniem papierosów. Kiedy już podejmie się decyzję o rzuceniu palenia, warto poznać swoje mocne i słabe strony. Opierając się na nich można wybrać najlepszy sposób walki z nałogiem. Pomocy w tej kwestii udzieli lekarz lub farmaceuta, przeprowadzając dwa krótkie testy. Kwestionariusz Fagerströma pozwala ocenić stopień uzależnienia od nikotyny. Osoby, które są uzależnione słabiej, mają większe szanse na zerwanie z paleniem bez stosowania dodatkowych środków. Osoby uzależnione silniej powinny wspomagać się nikotynową terapią zastępczą lub innymi środkami. Test Schneider służy do oceny motywacji osoby, która chciałaby rzucić palenie. Im silniejsza jest motywacja, tym większa jest szansa na osiągnięcie zamierzonego celu.


no_smoking
fot. by andreas via flickr, creative common licence

2. Wybierz taki preparat, jaki będzie ci odpowiadał

     Nikotynowa terapia zastępcza ma za zadanie dostarczać codzienną dawkę nikotyny, której domaga się organizm palacza po rezygnacji z palenia. Objawy odstawienia nikotyny są bardzo uciążliwe i mogą trwać nawet kilka miesięcy. Nikotyna zawarta w plastrach, gumach do żucia, pastylkach do ssania czy sprayu do ust ma taki sam wpływ na samopoczucie jak ta, która jest w papierosach. Jednocześnie nie szkodzi w takim stopniu, jak wszystkie pozostałe substancje z dymu papierosowego. W trakcie rzucania dawka nikotyny jest stopniowo zmniejszana, aby w końcu organizm odzwyczaił się od niej. Osoby, które chciałyby natychmiastowo rzucić palenie i nie wracać do niego, mogą zdecydować się na lecznicze plastry. Nikotyna jest z nich uwalniana stopniowo przez kilkanaście godzin. Dzięki temu znika chęć zapalenia i nie pojawiają się objawy abstynencyjne. Plastry występują w kilku dawkach, a ich moc dobiera się w zależności od liczby wypalanych dziennie papierosów. Osoby, które chciałyby samodzielnie kontrolować głód nikotynowy powinny zastosować gumy do żucia lub inny środek, który pozwala dawkować nikotynę tylko wtedy, kiedy odczuwa się potrzebę palenia.

3. Czytaj ulotki i stosuj się do nich

     Jeżeli zdecydujesz się na odstawienie papierosów i podjęcie nikotynowej terapii zastępczej, pamiętaj, że plastry i gumy do żucia z nikotyną są lekami. Podczas ich stosowania powinno się przestrzegać schematów i reguł, które producent zamieszcza w ulotkach informacyjnych. Nie można sobie pozwalać na dowolność. Jest to warunek efektywnej kuracji. Przed jej rozpoczęciem należy sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań zdrowotnych. Na szczęście ich lista nie jest długa. Plastry nikotynowe należy trzymać na skórze dokładnie tyle czasu, ile trwa ich działanie. Tylko wtedy zostanie z nich uwolniona odpowiednia dawka nikotyny. Plastrów nie wolno przecinać, ponieważ mogą przez to utracić skuteczność. Gumy do żucia, np. Nicorette powinno się żuć powoli, zatrzymując gumę między dziąsłem a policzkiem przez ok. pół godziny. Wtedy dochodzi do wchłonięcia nikotyny przez śluzówkę do krwi. Oczywiście, trzeba też pamiętać o zupełnej rezygnacji z palenia. Popalanie papierosów jednocześnie z nikotynową terapią zastępczą wiąże się z ryzykiem przedawkowania nikotyny.

[smartads]
4. Pozwalaj sobie na przyjemności

     Palenie wiąże się z uwalnianiem do mózgu endorfin, które bywają nazywane „hormonami szczęścia”. Jeżeli było dla nas sposobem na dobre samopoczucie, warto znaleźć sobie zupełnie nowy sposób na poprawę nastroju. Może to być np. interesujące hobby lub aktywność fizyczna dostosowana do wieku i stanu zdrowia. Możliwości wyboru są duże, także dlatego, że po rzuceniu palenia w portfelu szybko przybędzie pieniędzy. Kwotę, którą do tej pory przeznaczaliśmy na papierosy można każdego dnia wrzucać do skarbonki. Znając dzisiejsze ceny wyrobów tytoniowych szybko obliczymy, kiedy zaoszczędzimy na wymarzony zakup. Taka perspektywa na pewno będzie dodatkową motywacją do rezygnacji z nikotyny.

Dodaj komentarz