Jak przygotować maluszka do badania USG brzucha?

skoki rozwojowe

     Jeżeli osoba dorosła udaje się na badania USG jamy brzusznej, dostaje zazwyczaj całą listę zaleceń, które musi spełnić, aby było możliwe przeprowadzenie testu. Problem pojawia się, gdy na podobne badanie udaje się dziecko. Jakich zasad należy przestrzegać przed wizytą?


Jedzenie i picie

     Wypełniony żołądek może produkować gazy, które będą dodatkowym oporem dla fal ultradźwiękowych, co w efekcie może spowodować zafałszowanie obrazu. Czy zatem dziecko przed wizytą powinno być na czczo? Jeżeli jest starsze (mowa co najmniej o kilkulatku), można wprowadzić rygor diety na 3-4 godziny przed rozpoczęciem właściwego badania, choć zdarza się, że nie jest to konieczne. Młodsze dzieci nie muszą przestrzegać zakazu jedzenia, choć wskazane jest, by posiłek w dniu badania był lekki i spożyty w niedużej ilości (http://www.edziecko.pl/zdrowie_dziecka/1,79370,13195913,Badanie_USG___jak_przygotowac_dziecko.html). W obu przypadkach wymagane jest, by pęcherz moczowy na moment badania był wypełniony płynem (wodą niegazowaną). Wynika to z faktu, iż pęcherz zawierający płyn łatwiej „odbija” fale dźwiękowe niż ten sam narząd z zawartością powietrza. Wspomnianą wodę warto wziąć ze sobą – przyda się, jeżeli zajdzie potrzeba uzupełnienia płynów.

[smartads]

     Jeżeli dziecko jest starsze (powyżej kliku lat) często zaleca się także aplikację niewielkiej ilości środka przeciw wzdęciom – ma to na celu likwidację gazów trawiennych, można to zrobić dzień przed i w dniu badania. Jeżeli spożycie nie może być ograniczone, posiłek w dniu zabiegu powinien być złożony z produktów, których trawienie nie powoduje powstawania nadmiernej ilości gazów jak np. kapusta, groszek, kalafior itp. Podsumowując: małe dziecko nie musi być przesadnie głodzone, warto jednak zadbać o jakość spożywanego posiłku i wypełnienie pęcherza moczowego płynem.

Przygotowanie psychiczne

     Małe dziecko w szczególności jest narażone na stres wynikający z faktu poddania się badaniom USG, szczególnie gdy jest ono wykonywane w takiej formie po raz pierwszy. Warto dzień wcześniej porozmawiać z dzieckiem na temat przebiegu takiego badania – pozwoli to na uniknięcie ataków histerii np. w sytuacji, gdy lekarz użyje żelu do sondy. Miejmy świadomość zagrożeń wynikających z tytułu nadmiernego przepełnienia pęcherza moczowego płynem – dziecko może być rozdrażnione, co może wpłynąć na komfort badania. W miarę możliwości warto korzystać z placówek specjalizujących się nie tylko w diagnostyce dorosłych, np. z warszawskiej Prywatnej Przychodni Lekarskiej, do której kontakt można znaleźć na stronie gabinetusg.com.pl – personel takiego obiektu z pewnością jest przyzwyczajony do wizyt rodziców z dziećmi.

Dodaj komentarz