Jak dbać o właściwą postawę dziecka, by nie musieć w przyszłości skazywać go na rehabilitację?

szkoła

     Siedzący tryb życia społeczeństwa pod koniec XX i na początku XXI wieku doprowadził do coraz częstszego pojawiania się wśród populacji problemów związanych z bólami kręgosłupa. Brak ruchu oraz zbyt późne zwracanie uwagi na wady postawy sprawiają, że na uciążliwe bóle skarżą się coraz młodsi pacjenci. Bolączki, które kiedyś były domeną osób starszych i w wieku średnim, dziś dotykają nawet 20-latków.


Edukacja kluczem do sukcesu

     W obliczu coraz powszechniej występującego problemu, bardzo ważne jest zastosowanie prawidłowej profilaktyki już w okresie dzieciństwa. Większość rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest pilnowanie by ich dzieci już od najmłodszych lat starały się utrzymywać prawidłową postawę ciała, nie garbiły się oraz prosto siedziały. Nabyte w dzieciństwie nawyki z pewnością zaowocują stosowaniem się do tych zasad także w przyszłości.

     Według naukowców, bóle w okolicach kręgosłupa najczęściej mają podłoże mechaniczne. Takie przyczyny można wskazać nawet w 97 proc. przypadków! Szczególnie destrukcyjne działanie na układ mięśniowo-szkieletowy ma tzw. siedzący tryb życia. W dzisiejszych czasach dzieci większą część dnia spędzają w pozycji siedzącej. Jeżeli zawczasu nie zadbamy o to, aby zwracały uwagę na prawidłową sylwetkę podczas siedzenia na zajęciach w szkole lub przed komputerem w domu, bardzo szybko może to spowodować zgubienie naturalnej postawy kręgosłupa. Nieprawidłowe nawyki związane z zachowaniem naturalnej sylwetki ciała, po latach skutkować będą z kolei pojawianiem się bólu pleców czy krzyża.

[smartads]
Kiedy do lekarza?

     Pierwszym objawem wskazującym na konieczność udania się do lekarza są pojawiające się dolegliwości bólowe. Organizm w ten sposób sygnalizuje nam, że ma jakiś problem i naszym obowiązkiem jest jego prawidłowe zdiagnozowanie. Na dokładnej diagnozie problemów, z których wynikają bóle pleców czy krzyża, opiera się popularna na całym świecie metoda McKenziego. Przeprowadzane przez certyfikowanych terapeutów Instytutu McKenziego badania diagnostyczne opierają się na dwóch podstawowych etapach. Pierwszy z nich polega na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z chorym, dzięki czemu można dokładnie określić natężenie oraz częstotliwość występujących objawów. Drugim etapem jest badanie manualne oparte na znajomości wzorów bólowych oraz ich zmian w odpowiedzi na konkretne ruchy testujące.

     Więcej informacji na temat tej metody można znaleźć na stronie internetowej www.mckenzie.pl

Dodaj komentarz