Wskazanie sprawcy wypadku komunikacyjnego – dlaczego ważne?

wypadek

     Wskazanie sprawcy to kluczowy element przy każdym wypadku komunikacyjnym, przy którym powstały szkody w mieniu lub na osobach, które w takim zdarzeniu uczestniczyły. Dlaczego to takie ważne? Przyczyna jest bardzo prosta. Jeśli znany jest sprawca, zdecydowanie łatwiej o odszkodowanie i rekompensatę za poniesione szkody, te o materialnym i niematerialnym charakterze. Bez określenia sprawcy danego wypadku, kolizji czy innego typu zdarzenia potrzebne są protokoły policyjne, a także bardzo często sprawa sądowa i prawdziwa batalia o odszkodowanie od ubezpieczyciela – ci nie zawsze są chętni do wypłaty odszkodowań w takich sytuacjach.

     Jeśli zdarzy nam się wypadek komunikacyjny – jako osoba piesza zostaniemy potraceni przez samochód lub będziemy uczestnikiem wypadku jako kierowca – zawsze starajmy się o uzyskanie danych osobowych i numeru ubezpieczenia osoby, która spowodowała takie zdarzenie. Jeśli druga strona nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności, zawsze możemy wezwać policję. W takim przypadku trzeba mieć jednak świadomość, że sprawca zdarzenia zawsze zostanie ukarany mandatem karnym. Powinniśmy mieć więc pewność, że dany wypadek komunikacyjny nie powstał z naszej winy, że to nie my go spowodowaliśmy. Jeśli zatem w wypadku komunikacyjnym żadna osoba nie została mocno poszkodowana – nie odniosła obrażeń fizycznych – warto o rozwiązanie polubowne, szczególnie wtedy, gdy wina sprawcy zdarzenia jest ewidentna.

[smartads]

     Jednoznaczne określenie sprawcy wypadku komunikacyjnego to kluczowy element i podstawa w postępowaniu odszkodowawczym. Mając numer OC sprawcy i jego dane osobowe możemy bez problemu ubiegać się o zwrot kosztów naprawy auta – jeśli wypadek komunikacyjny spowodował jakieś jego uszkodzenia. Jeśli wypadek spowodował uszczerbek na naszym zdrowiu, również możemy ubiegać się o odszkodowanie – na koszty leczenia i późniejszej rehabilitacji, a także innych strat, jakie mogliśmy ponieść w wyniku takie wypadku – chociażby wynikających z przymusowej i niezamierzonej absencji w pracy.

Dodaj komentarz