Wyprawka dla ucznia – podręczniki i nie tylko

biurowe

     Kończące się wakacje są niemile widzianym momentem w życiu każdego ucznia, ale także większości rodziców, którzy zaczynają intensywniej myśleć o zakupieniu wyprawki dla swojego dziecka na nadchodzący rok szkolny. Wizyta w księgarni może przyprawić o zawrót głowy – szczególnie, gdy robione są zakupy dla rodziny wielodzietnej. Z badań GUS wynika, że na wyprawkę szkolną dla jednego dziecka rodzice wydadzą około 830 zł.

     Podręczniki są największym wydatkiem rodziców, w zależności od zaawansowania stopnia nauki są coraz droższe. Pozornie najtańsze są podręczniki dla podstawówek – ceny za komplet wahają się od 180 zł do nawet 260 zł. Dla uczniów gimnazjów i szkół średnich zestaw wszystkich potrzebnych książek wynieść może bagatela 500 zł i więcej. Koszt ten obejmuje ceny w księgarniach, dlatego dużo uczniów korzysta z podręczników z drugiej ręki – odkupują od starszych roczników, zaś młodszym odsprzedają. W ten sposób udaje się im zaoszczędzić nawet połowę, którą mogą wykorzystać na zakup potrzebnych przyborów.

[smartads]

     Wyprawka dla ucznia to także dobrze dopasowany tornister lub plecak, który jest w pełni przystosowany do dźwigania tak ciężkich zestawów książek. Najlepszym wyborem, jaki mogą podjąć rodzice to plecak z wbudowanym usztywnieniem pleców, który umożliwi dbanie o prostą postawę ciała – automatycznie zapobiegając krzywiznom kręgosłupa. Ceny tornistrów wahają się znacznie: od 50 zł(najtaniej) w górę – ale należy zapamiętać, że droższy, wcale nie znaczy lepszy.

     W skład standardowej wyprawki wchodzą także przybory szkolne, bardzo potrzebne w życiu uczniaka, tj.: długopisy, ołówki, gumki, temperówki, piórniki, kredki, flamastry, bloki rysunkowe, bloki techniczne, farby, plastelina, zeszyty (dla starszych uczniów), korektory, zestawy geometryczne i wiele, wiele innych w zależności od potrzeb uczniów. Ceny artykułów papierniczych i piśmienniczych pojedynczo nie są kwotami wielkiego kalibru, ale skumulowane wyraźnie nadwyrężają domowy budżet. Cena zestawu dla przeciętnego ucznia wynosi 160 zł (najtaniej) lub więcej. Dodatkową wyprawką będą: buty na wychowanie fizyczne, strój na WF, instrument na muzykę lub dodatkowe ćwiczenia do rozwiązywania w domu.

Dodaj komentarz