Jak zaoszczędzić na jedzeniu?

posilek

     Wydatki na jedzenie stanowią dużą część budżetu każdej rodziny. Niestety dobre produkty spożywcze są często po prostu stosunkowo drogie. Jak oszczędzać na jedzeniu bez rezygnowania z jakości i cennych wartości odżywczych?

     Pierwszym krokiem, który pozwoli na znaczne obniżenie wydatków na jedzenie, jest samodzielne przygotowywanie posiłków. Zamiast jeść na mieście, warto ugotować obiad. W cenie gotowych posiłków mieści się mnóstwo kosztów, takich jak pensje dla pracowników, opłaty za wynajmem lokalu, czy podatki, dlatego zwykła kanapka, kupiona na przykład w restauracji fast-food, będzie znacznie droższa od tej przygotowanej we własnej kuchni. Także gotowe dania dostępne w sklepach zazwyczaj kosztują więcej od domowych odpowiedników. Oczywiście można znaleźć potrawy w słoikach lub w proszku, które są stosunkowo tanie, ale trzeba pamiętać, że ich ceny są często obniżane kosztem jakości. Tego typu jedzenie przygotowywane jest zazwyczaj z wysoko przetworzonych składników, które nie są wartościowym pożywieniem.

     Kolejnym kluczem do tego, jak zaoszczędzić na jedzeniu są przemyślane zakupy. Nie należy kupować dużych ilości produktów, które mają krótki termin przydatności do spożycia, ponieważ istnieje ryzyko, że szybko stracą świeżość i zamiast na talerzu wylądują w koszu na śmieci.

[smartads]

     W niektórych sytuacjach dobrym rozwiązaniem może okazać się mrożenie – pozwoli uratować przed zepsuciem świeże mięso, wędliny (przede wszystkim te, które zawierają mało wody), chleb oraz gotowe dania przygotowane w zbyt dużych ilościach. Mrozić można także sezonowe warzywa oraz owoce. Najlepiej robić to o tej porze roku, kiedy są tanie i świeże. Wprawdzie w sklepach jest dużo gotowych mrożonek, które są świetnym sposobem na dobre i niedrogie warzywa w środku zimy, ale najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest samodzielne mrożenie przynajmniej części produktów. Warto postawić na te warzywa i owoce, które zimą są niedostępne lub drogie, na przykład truskawki. Niektóre owoce, między innymi jabłka i gruszki, można również suszyć.

     Zastosowanie kilku prosty rad, dotyczących wyboru i przygotowania produktów spożywczych pozwala na spore oszczędności i odciążenie domowego budżetu. Oczywiście takie oszczędzanie wymaga także zainwestowania kilku chwil w planowanie listy zakupów oraz gotowanie domowych posiłków, jest jednak zdecydowanie opłacalnym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz