Co to jest astygmatyzm?

w-biurze3

     Astygmatyzm jest wadą wzroku, która sprawia, że kontury widzianego przedmiotu są niewyraźne. Astygmatycy nie mogą również ujrzeć detali na strukturze danej rzeczy. Obecnie jednak można korygować tę wadę również za pomocą szkieł kontaktowych, co znacznie poprawiło komfort życia osób z astygmatyzmem.


Szkła kontaktowe pomocą w korekcji astygmatyzmu

     Szkła kontaktowe toryczne pomogły osobom, u których stwierdzony został astygmatyzm, w życiu. Nie tylko podniosły jego komfort i wygodę, lecz także dały szansę na bezpieczne uprawianie sportu, pływanie oraz brak uzależnienia od dodatkowych przedmiotów, w postaci okularów. Poza tym szkła kontaktowe toryczne dają całkowicie wyraźny obraz bez zniekształceń, co zdarza się w przypadku okularów. Dzięki nim można cieszyć się widocznością takich detali, jak jodełkowy wzór swetra, czy groszki na apaszce.

[smartads]
Astygmatyzm – czym objawia się choroba?

     Astygmatyzm nazywany jest potocznie „niezbornym okiem”, bowiem wiąże się ze specyficznym załamywaniem światła, tak, że człowiek nie widzi wyraźnie, obrazy są zamazane, nie można dostrzec detali, a np. w krzyżu, widzi tylko jedno ramię. Rogówka u astygmatyka ma kształt elipsy, a nie kuli. W takim wypadku promienie światła wpadające do oka ogniskują się w kilku miejscach, a nie wyłącznie na siatkówce. To poważna wada wzroku, jednak obecnie zarówno szkła kontaktowe, jak i inne metody korekcji (operacja laserowa, okulary) dają możliwość ludziom z astygmatyzmem swobodnie żyć i wyraźnie widzieć.

Szkła kontaktowe toryczne – jakie?

     Na rynku wiele firm produkuje soczewki toryczne, np. iWear XR Toric Comfort i Supreme, Proclear Toric, Air Optix for Astigmatism, Acuvue Advance for Astigmatism. Obecnie ich oferta nie różni się niczym względem innych soczewek, jedynie sposobem zakładania – należy je zakładać w takiej samej pozycji codziennie, bo soczewka musi zostać nieruchomo na oku, a nie jak zwykła soczewka, może się obracać. Soczewki toryczne występują w wersji miesięcznej, jednodniowej, kolorowe, bezbarwne, w pełnej gamie dioptrii dla dalekowidzów i krótkowidzów.

Dodaj komentarz