Konto pomocne w oszczędzaniu

poszukiwania

     Jeżeli chcemy lepiej gospodarować finansami, warto jest przyjrzeć się budżetowi domowemu oraz zdefiniować wydatki, jakie możemy ograniczyć. To właśnie od rozsądnego zaplanowania budżetu domowego rozpoczyna się efektywne oszczędzanie. Pozwoli to na uzyskanie zabezpieczenia finansowego na czarną godzinę lub realizację upragnionych celów. Dobrze jest zacząć od rachunku oszczędnościowego, który pomoże w zebraniu upragnionej przez nas sumy.

     Dlaczego warto jest mieć konto oszczędnościowe?

     Chociaż konto oszczędnościowe przynosi mniejsze zyski niż lokata, to daje możliwość elastycznego operowania zebranymi środkami. Inaczej niż w przypadku tradycyjnej lokaty, rachunek oszczędnościowy może być systematycznie zwiększany o wpłacaną przez nas kwotę. Możemy wypłacić pieniądze w dowolnym momencie, jednak jest to zazwyczaj płatna usług, której wysokość zdefiniowana jest w umowie podpisanej z bankiem. Niektóre oferty umożliwiają wykonywanie darmowych przelewów, pod warunkiem że posiadamy konto osobiste w tym samym banku. Rachunek oszczędnościowy pozwala na to, aby nasze oszczędności same się zwiększały poprzez gromadzone odsetki.

[smartads]

     Dla kogo rachunek oszczędnościowy, a dla kogo inne formy oszczędzania?

     Lokaty oraz rachunki oszczędnościowe łączy to, że są najbezpieczniejszą formą oszczędzania – jeżeli nie dojdzie do naruszenia umowy ze strony klienta, to zawsze otrzyma on ustalone odsetki. Wybór pomiędzy tymi dwoma instrumentami oszczędzania odnosi się do dwóch kwestii: czy posiadamy zaoszczędzony kapitał oraz czy zależy nam na swobodnym dostępie do środków. Jeżeli posiadamy zasoby, które możemy zamrozić na kilka lat i dostęp do nich nie będzie nam potrzebny, wtedy wybór lokaty da nam nieco większy zysk ze względu na wyższe oprocentowanie. Jednak ta różnica jest zminimalizowana dzięki temu, że kapitalizacja odsetek odbywa się zazwyczaj częściej na koncie oszczędnościowym niż na lokacie. Dlatego jeśli chcemy oszczędzać systematycznie i jednocześnie móc wypłacić pieniądze w dowolnym momencie, warto jest otworzyć rachunek oszczędnościowy.

Dodaj komentarz