Podwyższony cholesterol to problem milionów Polaków – twój też?

zdrowe-zywienie

     Coraz więcej Polaków zgłasza się do lekarzy z problemem podwyższonego cholesterolu. Szacuje się, że dotyczy on nawet 60 proc. z nas i coraz częściej dotyka również dzieci.
Problemy z cholesterolem LDL, czyli tak zwanym cholesterolem „złym”, o niskiej gęstości, są powiązane z chorobami układu krążenia, które są z kolei główną przyczyną zgonów w naszym kraju. Podwyższonemu poziomowi cholesterolu można jednak skutecznie zapobiegać, stosując się do prostych rad.


Czy twój cholesterol jest w normie?

     Aby sprawdzić, czy ma się podwyższony cholesterol, należy wykonać badanie krwi. Skierowanie na nie można otrzymać od swojego lekarza rodzinnego lub też wykonać je prywatnie w laboratorium. Najlepiej wykonać cały lipidogram, czyli badanie, które włącza oznaczenie stężeń cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL, LDL oraz trójglicerydów. Na wydruku z laboratorium zawsze znajdują się normy. W przypadku „dobrego” cholesterolu (HDL) im wyższa wartość, tym lepszy wynik, natomiast dla cholesterolu „złego” (LDL) odwrotnie – im niższa wartość, tym wynik jest lepszy. Jeżeli normy są przekroczone, warto udać się do lekarza, który zleci ewentualne dalsze badania i wskaże, co zrobić, aby zmniejszyć poziom niepożądanego cholesterolu LDL.

[smartads]

     Czynniki wpływające na wysoki poziom cholesterolu
Obecnie podwyższony poziom cholesterolu dotyczy dużej liczby osób głównie ze względu na zmiany cywilizacyjne – siedzący tryb życia, nieuprawianie sportu, wysoko przetworzone jedzenie, nieprawidłowe nawyki żywieniowe, palenie papierosów, alkohol. Częste jedzenie produktów pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza tłustych mięs, wędlin, smalcu, także masła i jajek, jest prostą drogą do problemów z cholesterolem. Gdy dołoży się do tego nieodpowiedni tryb życia, wtedy niestety zwiększa się znacznie ryzyko występowania chorób układu krążenia – miażdżycy, udaru mózgu, zawału serca.

Jak się ochronić?

     Gdy wyniki cholesterolu, zwłaszcza LDL, nie są zbyt dobre, wtedy najczęściej można przywrócić je do prawidłowego poziomu poprzez zmianę stylu życia. Wprowadzenie do diety większych porcji warzyw, owoców i produktów bogatych w błonnik – pełnoziarnistego pieczywa i makaronów, kasz, otrębów, chudego nabiału, ryb, zdrowych oliw i bezpiecznych margaryn ze sterolami roślinnymi – to doskonały pomysł. Także warto poświęcić więcej czasu na sport – nawet kilkanaście minut ćwiczeń dziennie pomoże. Wobec tego, jeżeli nie chcesz, aby cholesterol był także twoim problemem, pamiętaj o zdrowym trybie życia. To naprawdę niewiele, aby zapobiegać groźnym chorobom układu krążenia i serca, spowodowanym przez podwyższony poziom cholesterolu LDL!

Dodaj komentarz