woda1

     Niezależnie od tego, czy mieszkasz w klimacie, w którym przez cały rok jest bardzo zimno lub bardzo gorąco, lub też jesteś w ciąży podczas najgorętszego lata lub najzimniejszej zimy od lat, istnieje wiele sposobów na zachowanie bezpieczeństwa i wygody wtedy, gdy słupek rtęci na termometrze wskazuje ekstremalną wysoką lub niską temperaturę.

     Zbijanie temperatury. Niestety łatwo jest doprowadzić organizm do przegrzania, gdy metabolizm pracuje na wysokich obrotach. Jeśli w czasie ciąży ciężko znosisz wysokie temperatury, noś lekkie, przewiewne ubrania, najlepiej bawełniane. Staraj się nie ćwiczyć na świeżym powietrzu w najgorętszej porze dnia, spaceruj przed śniadaniem lub po obiedzie albo uczęszczaj na ćwiczenia grupowe odbywające się w klimatyzowanych pomieszczeniach. Zawsze odpoczywaj, gdy poczujesz przegrzanie organizmu. Jeśli jest to możliwe, unikaj przebywania na słońcu, zwłaszcza w gorące dni, a jeśli musisz wyjść, koniecznie wcieraj w skórę emulsję chroniącą przed działaniem słońca (słońce nasila naturalne u niektórych kobiet zmiany w zabarwieniu skóry). Aby się ochłodzić w czasie ciąży, zrób sobie letnią kąpiel lub weź prysznic. Jak najczęściej przebywaj w klimatyzowanych pomieszczeniach. Jeśli nie masz klimatyzacji w domu, spędzaj czas w bibliotekach, muzeach lub supermarketach. Same wiatraczki nie zdadzą się na nic, jeśli temperatura wynosi ponad 32 stopnie C.

woda2

     Najważniejsze: pij jak najwięcej. Musisz zapewniać organizmowi odpowiednią ilość płynów, gdyż dzięki temu unikniesz uczucia osłabienia czy zawrotów gowy w ciepłe dni, zminimalizujesz pozostałe nieprzyjemne objawy ciąży, unikniesz infekcji dróg moczowych i zapobiegniesz przedterminowemu porodowi. Wypijaj minimum 8 szklanek wody dziennie lub więcej, jeśli wykonywałaś ćwiczenia fizyczne albo obficie się spociłaś. Postaraj się wyrobić w sobie nawyk picia, zabierając ze sobą butelkę z wodą – miej ją zawsze przy sobie, gdziekolwiek będziesz. Unikaj kofeiny i alkoholu, które mogą stać się przyczyną odwodnienia, a także napojów zawierających cukier czy stuprocentowych soków owocowych, które zatrzymują wodę w układzie trawiennym, przez co nie krąży ona po organizmie.

[smartads]

     Ograniczanie zimna. Choć ciężarnym kobietom zwykle jest w zimie cieplej niż innym, warto rozważyć kilka wskazówek dotyczących niskiej temperatury. Temperatura taka może zmniejszyć dopływ krwi do łożyska, przez co mniej substancji odżywczych trafia do płodu. Aby uniknąć tego problemu pamiętaj aby ubierać się ciepło w zimowe miesiące. Pamiętaj o czapce, gdyż najwięcej ciepła uwalnia się przez odkrytą głowę! Pamiętaj jednak, byś była ubrana warstwowo, tak by można łatwo pozbyć się części odzieży, jeśli zrobi ci się za gorąco.

Dodaj komentarz