zabawki

     Przedszkolaki powinny być w stanie utrzymać koncentrację przez około pięć minut, uczniowie – co najmniej kwadrans. Są jednak dzieci, które nie potrafią się skupić przez dłużej niż kilkanaście sekund, bo wszystko wokół je rozprasza, ale na szczęście koncentrację można skutecznie ćwiczyć.


Zabawy z klockami

     Dobrym ćwiczeniem na koncentrację jest układanie wieży z drewnianych klocków. Dziecko musi się skupić i dbać o precyzję swoich ruchów, by ustawić jak najwyższą budowlę. Po pewnym czasie można jeszcze bardziej utrudnić zadanie, ustawiając wieżę w stylu Jengi. Podstawą wieży są trzy przylegające do siebie klocki, na niej układa się kolejne trzy, ale w poprzek i tak przez kilka warstw. Następnie prosimy dziecko, by podwyższało budowlę tylko za pomocą klocków wyciągniętych z postawionej już wieży. Konstrukcję podwyższamy tak długo, dopóki sama się nie zawali. Cierpliwości uczy także budowanie bardziej skomplikowanych konstrukcji z klocków plastikowych. W sklepie Merlin możemy nabyć klocki Lego, z których dziecko samodzielnie wybuduje samolot, miasteczko dla plastikowych ludzików, domek dla lalek albo cokolwiek, co tylko przyjdzie mu do głowy. Lego jest na tyle atrakcyjne, że nawet bardzo rozkojarzone dziecko będzie w stanie skupić się na realizacji swojego klockowego projektu przez dłuższy czas, zwłaszcza gdy zobaczy, jak wspaniałe efekty daje cierpliwość i wytrwałość.

[smartads]
Gry wymagające wytrwałości

     Kłopoty z koncentracją zazwyczaj odbijają się na nauce w szkole. Roztargnionemu uczniowi trzeba kilkukrotnie powtarzać polecenia, każda praca zajmuje mu więcej czasu niż reszcie dzieci i znacznie dłużej musi on uczyć się poprawnej pisowni, czytania oraz liczenia. Przezwyciężyć te trudności pomaga granie w polecane są gry edukacyjne, wspomagające proces nauki i poprawiające koncentrację. W sklepach znajdziemy mnóstwo ciekawych zabawek edukacyjnych dla uczniów w różnym wieku. Są to głównie różnego rodzaju układanki, zgadywanki, gry typu memo, puzzle, a także proste gry zręcznościowe. Kształtują one nie tylko koncentrację, ale również pamięć, refleks, spostrzegawczość, zdolności manualne. Najważniejsze jest dopasowanie rodzaju gry do zainteresowań dziecka oraz wsparcie ze strony rodziców. Za każde dobrze wykonane zadanie dziecko powinno usłyszeć od rodzica pochwałę i zachętę do dalszej pracy, a w razie niepowodzenia należy za wszelką cenę unikać okazywania zniecierpliwienia czy dezaprobaty.

Dołącz do rozmowy

1 komentarz

  1. Są też specjalne gry usprawniające funkcje poznawcze, w tym koncentrację.

Dodaj komentarz