andrzejki

     Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja. Tradycyjnie w ten dzień wykonywane są różnego rodzaju wróżby, zwykle dotyczące tematyki związków damsko-męskich. Niegdyś przykładano do nich dużą wagę i wykonywano je w tajemnicy i samotnie. Aktualnie święto to wciąż jest związane z wróżeniem i przepowiadaniem sobie przyszłości, ale wszystko odbywa się raczej z przymrużeniem oka. Lanie wosku czy rzucanie skórką jabłka znają prawie wszyscy, ale są też mniej znane zabawy, które pomogą Wam w poznaniu przyszłości i zapewnią dobrą zabawę podczas imprezy andrzejkowej.


[smartads]
Najbardziej znane wróżby:

     1. Wylewanie wosku na zimną wodę przez klucz – na podstawie kształtu zastygłego wosku lub rzucanego przez niego cienia wróżono o przyszłym ukochanym, jego cechach wyglądu, zawodu itp.

     2. Ustawianie kolejno butów zgromadzonych dziewcząt od ściany do progu drzwi – ta, której but jako pierwszy dotarł do progu wyjdzie za mąż jako pierwsza, jeśli to but męski – to pierwszy się ożeni.

     3. Obierki z jabłek – panna własnoręcznie obiera jabłko tak, aby skórka była jak najdłuższa. Następnie rzuca skórkę przez lewe ramię i sprawdza, jaką literę ona przypomina. Jeśli wierzyć wróżbom, to na tę literę będzie się zaczynać imię jej przyszłego męża.

     4. Przekłuwanie papierowego serca – należy przygotować kartki w kształcie serca. Panie muszą na odwrocie kartki wypisać jak najwięcej męskich imion, jakie tylko przyjdą im do głowy. Następnie osoba biorąca udział we wróżbie przekłuwa serduszko szpilką i sprawdza w jakie imię trafiła. Osobę o takim imieniu w przyszłości poślubi. Oczywiście można wykonać wersję dla panów z imionami żeńskimi wypisanymi na sercu.

     5. Losowanie przedmiotów, których wybranie ma umowne znaczenie. I tak: listek, to staropanieństwo, obrączka lub wstążka, to rychły ślub, różaniec, to powołanie do zakonu.

Dodaj komentarz