Przeziębienie w ciąży

w ciąży     Katar, kaszel, ból gardła, gorączka. To prawdopodobnie przeziębienie. Każdy z nas nie raz był zmuszony walczyć z przeziębieniem. W ciąży kobieta ma utrudnione zadanie, ponieważ część leków nie nadaje się dla ciężarnych, inne nie są przebadane pod tym kątem i zażywanie ich jest ryzykowne. Leki mogą zaburzać rozwój płodu lub zażywanie ich obciążone jest ryzykiem poronienia czy przedwczesnego porodu. Należy pamiętać, by przyjmowanie jakichkolwiek farmaceutyków (także witamin) konsultować z lekarzem.
     Kobieta w ciąży może posiłkować się domowymi sposobami na przeziębienie. Napotne herbaty z kwiatu lipy, maliny, napary ziołowe łagodzące dolegliwości bólowe, duże ilości witaminy C czerpane z owoców i warzyw – to wszystko ma szanse pomóc.
     Przede wszystkim ciężarna powinna odpoczywać i kontrolować swój stan. Wysoka gorączka czy kaszel mogą być niebezpieczne dla płodu i ciąży. Dlatego jeśli domowe sposoby zawodzą, najlepiej wybrać się do lekarza, który dobierze bezpieczne leki lub oceni konieczność podania leków nie zalecanych dla kobiety w ciąży. Lekarz podejmuje taką decyzję wtedy, gdy choroba może nieść za sobą groźniejsze skutki niż podanie leków.

[smartads]
     Dlatego w ciąży warto wybierać zaufanego lekarza. Często zdarza się tak, że lekarz przepisuje lek, który w ulotce mają informację, że nie należy go stosować u kobiet w ciąży. Cóż więc z tego, że ciężarna pofatygowała się po receptę do lekarza, skoro wychodzi od niego z wątpliwościami i wcale nie wie, czy zażywanie przepisanych leków jest bezpieczne.

w ciąży

     Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie leki, które nie są zalecane dla kobiet w ciąży, są automatycznie szkodliwe. Część z nich nie było badanych na kobietach w ciąży, czemu też trudno się dziwić. Lekarze zaś przepisują farmaceutyki zgodne ze swoimi i kolegów doświadczeniami. Tak więc idąc do lekarza trzeba mieć zaufanie do niego i jego doświadczeń.
     Przeziębienie w ciąży nie jest żadną tragedią. Jednak należy się obserwować i w razie przedłużających się lub nasilających dolegliwości, trzeba mieć na uwadze wizytę u lekarza.

/eR

Image courtesy of adamr/FreeDigitalPhotos.net

Dodaj komentarz