Stopy – twoja wizytówka

stopy

     Bywa tak, że skupieni na swoim zewnętrznym wyglądzie na przykład na makijażu zapominamy, że nie mniej ważną wizytówką są nasze stopy, zwłaszcza paznokcie i pięty. Gorzej kiedy mamy do czynienia z halluxem, który na ogół jest skutkiem noszenia zbyt ciasnego, spiczastego obuwia. I o tym też warto pamiętać.

     Nasze stopy dotykają również inne dolegliwości, zwłaszcza te dermatologiczne, czyli rogowacenie, grzybica stóp (w tym paznokci) i również przebarwienia skóry. Bardzo uciążliwe może być wrastanie paznokcia palucha, konkretnie zawijanie się go z jednego lub obu boków pod spód i wrastanie w wał otaczający płytkę paznokciową. To bywa bolesne i powodujące stany zapalne. Zaś sposób usunięcia tej dolegliwości praktykowany jest póki co tylko jeden – chirurgiczny, możliwy tylko po zlikwidowaniu stanu zapalnego. Wrastanie paznokcia stopy jest najczęściej skutkiem noszenia zbyt ciasnego obuwia, co jednocześnie wskazuje na to, że tej przypadłości można skutecznie zapobiegać nie przesadzając z wysokością obcasa i zbyt wąskim noskiem buta.

     Również efektem noszenia zbyt ciasnego obuwia mogą być odciski i nagniotki. Na pewnym etapie można z nimi walczyć samemu stosując przeznaczone do tego celu maści i ścieranie pumeksem zrogowaciałej warstwy. Ścieraniem można również usunąć rdzeń. Jeśli to się okaże zbyt trudne to niezbędna będzie wizyta u dermatologa.

[smartads]

     Pięty są takimi częściami naszego ciała i stóp, które bardzo łatwo jest zaniedbać, jeśli nie pielęgnujemy ich z odpowiednim naciskiem, stosując od czasu do czasu tarcie pumeksem by zapobiec ich rogowaceniu i pękaniu. Stopy, jak żadne inne miejsce naszego ciała mają tendencję do grubienia i rogowacenia naskórka. Jeśli pięty nie są popękane to dobrą metodą na niwelowanie zrogowaciałej skóry jest, na samym początku, wymoczenie ich w wodzie z solą. W trakcie moczenia (około 30 minut) można stosować również siemię lniane, liść brzozy, kozieradkę, ziele krwawnika, nagietek (działający przeciwzapalnie) nagietek. Moczenie nóg powinno trwać jakieś 30 minut. Po wymoczeniu warstwę zrogowaciałą ścieramy pumeksem lub specjalną tarką (nie powinna być metalowa). W wypadku kiedy skóra pięt jest popękana najlepiej jest stosować przeznaczone do tego celu kremy.

     Na koniec najbardziej powszechna choroba stóp, bowiem dotyka ponad 40 procent populacji, czyli grzybica. Nie zawsze zauważana ale symptomem mogą być choćby pożółkłe paznokcie lub ranki między palcami. Grzybicy stóp najlepiej jest zapobiegać nie korzystając z cudzego obuwia (nawet narciarskiego w wypożyczalniach), nosząc przewiewne i wygodne obuwie, stosując odpowiednie zasypki. Zatem w wypadku stóp zacząć należy od tego, że ą nie mniej ważną wizytówką człowieka niż… twarz.

Dodaj komentarz