Od 15 maja 2015 zmieniły się przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach

maxi-cosi-priori-sps-fotelik[1]

     Ustawa z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy: Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. poz. 591) wdraża przepisy UE, dotyczące zasad przewożenia dzieci w pojazdach samochodowych.

     Podsumowując: Dziecko do 150 cm w foteliku. Zniknęło kryterium wieku dziecka, teraz brany jest pod uwagę jego wzrost – do 150 cm. Odstępstwo: Dzieci o wzroście 135-150 cm, jeżeli ze względu na masę i wzrost, nie możliwe jest zapewnienie mu odpowiedniego urządzenia zabezpieczającego, mogą podróżować na tylnym siedzeniu przytrzymywane pasami bezpieczeństwa pojazdu. W praktyce dotyczy to dzieci do 150cm o wadze powyżej 36 kg – maksymalnej przewidzianej w przepisach wadze dla urządzeń przytrzymujących dziecko. Na przednim siedzeniu pojazdu dziecko do 150 cm każdorazowo musi być zabezpieczone urządzeniem podtrzymującym.

Dziecko bez fotelika

     W samochodach osobowych i małych samochodach ciężarowych, dopuszczone jest przewozić dziecko w wieku od lat 3 bez fotelika, na tylnym siedzeniu gdy:
– przewozimy 3 dzieci,
– 2 dzieci jest przewożonych w urządzeniach zabezpieczających na tylnym siedzeniu,
– nie ma możliwości zainstalowania 3 fotelików,
– dziecko przewożone bez urządzenia przytrzymującego ma minimum 3 lata,
– dziecko przewożone bez urządzenia przytrzymującego jest przytrzymywane pasami bezpieczeństwa pojazdu.

fotelik
Dziecko poniżej 3 lat w pojeździe bez pasów

     Nowe przepisy zakazują przewożenie dziecka poniżej 3 roku życia w pojeździe nie wyposażonym w pasy bezpieczeństwa i urządzenie przytrzymujące.

Tyłem do kierunku jazdy z przodu

     Zakazuje się przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu wyposażonym w aktywna poduszkę powietrzną. Zmiana dotyczy dezaktywacji poduszki w celu przewożenia dzieci.

Dopasowanie fotelika do dziecka i prawidłowy montaż

     Wraz z nakazem przewożenia dzieci w urządzeniach przytrzymujących, nałożono obowiązek dostosowania urządzenia do masy i wzrostu dziecka, zgodności tego urządzenia z właściwymi warunkami technicznymi, jak również jego prawidłowego zamontowania – zgodnie z zaleceniami producenta. Niespełnienie jednego z powyższych obowiązków zagrożone jest karą grzywny.

     Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

[smartads]

Dodaj komentarz