Dentysta z Chorzowa informuje: zgorzel zęba to nie przelewki!

zeby

     Zgorzel zęba to stan zapalny miazgi zębowej i tkanek okołowierzchołkowych. Pojawia się za sprawą bakterii gnilych, a więc beztlenowych. Skutkiem ostrego zakażenia miazgi jest jej obumarcie. Z kolei bakterie przedostają się do środka zęba, a tą czynność mają ułatwioną ze względu na pojawiającą się próchnicę. Beztlenowce wywołują również charakterystyczną i bardzo nieprzyjemną woń zepsutego zęba.


Jakie są objawy zgorzeli zęba?

     Niestety najczęściej zdarza się tak, że w fazie początkowej zgorzel jest niewyczuwalny i nie objawia się w żaden sposób, toteż pacjenci trafiają do gabinetów w momencie, gdy choroba jest już znacznie rozwinięta. Wówczas można zetknąć się z:
– obrzękiem policzków,
– uporczywym i wciąż nasilającym się bólem,
– nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z jamy ustnej,
– stanem podgorączkowym lub gorączką (do ok. 38,5 st. C).

[smartads]
Jak wyglądają powikłania?

     Zgorzel, jak praktycznie każda dolegliwość, niesie ze sobą mniejsze lub większe powikłania. W tym przypadku są to:
– wstrząs septyczny,
– zainfekowanie całego organizmu poprzez przedostanie się bakterii do krwiobiegu,
– DIC, a zatem zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego,
– rozrastanie się zgorzeli (jeśli leczenie nie zostanie ostatecznie podjęte).

Jak prezentuje się stosowne leczenie? Podpowiada dentysta z gabinetu stomatologicznego w Chorzowie

     Leczenie zgorzeli najczęściej następuje kanałowo, czyli endodontycznie. Polega ono na opracowaniu ozębnej, zdezynfekowaniu wszystkich kanałów korzeniowych zęba, a na końcu ich stosownym wypełnieniu. W momencie gdy nie jest już możliwe wyleczenie zakażonego zęba metodą kanałową, ponieważ znajduje się już w naprawdę złym stanie, najczęściej dochodzi do jego ekstrakcji (usunięcia), która zwykle jest poprzedzona antybiotykoterapią.
     W wyniku zastosowania najnowszych technologii zgorzel zęba może zostać całkowicie wyleczony – i to z gwarancją braku bólu. Warto najpierw sprawdzić wyposażenie gabinetu stomatologicznego – dobrze więc, jeśli w jego skład wchodzi m.in. aparat do zdjęć RTG i mikroskop.

Dodaj komentarz