Sezon pięknych stóp

     Latem nasze stopy są eksponowane, dlatego wymagają specjalnych zabiegów, które pozwolą cieszyć się ich pięknym wyglądem i właściwą ich kondycją. Dodatkowo jest to czas, w którym narażamy je na choroby, dlatego powinniśmy je chronić i nie chodzić na boso w miejscach, gdzie łatwo o zarażenie się grzybami.
     Stopy to część naszego ciała, o które często dbamy tylko sezonowo. Nic bardziej błędnego, gdyż takim podejściem możemy doprowadzić do pęknięć i innych trudnych do wypielęgnowania, kłopotliwych sytuacji. Każdego dnia, bez względu na porę roku, powinniśmy poświęcić im odrobinę czasu, gdyż to na nich w ciągu całego dnia spoczywa ciężar naszego ciała.
Pielęgnacja stóp

Stopom nie wystarczy
woda z mydłem,
potrzebują prawidłowej
kąpieli, najlepiej
połączonej z moczeniem
w naparze z ziół.

     O ile niektóre mankamenty naszego ciała można ukryć pod dłuższymi spodenkami czy szerszą bluzką, o tyle stóp nie będziemy chować w skarpetach i pełnych butach w upalne dni, choćby ze względów higienicznych, by mogły oddychać i nie pocić się.
     W związku z faktem, iż typowym obuwiem wakacyjnym są klapki i sandałki, które nosimy bez skarpet, koniecznie należy przygotować się na odsłonięcie stóp. Oczywiście należy dbać o nie przez cały rok, jednak po zimie są one zmęczone i słabe, dlatego warto zafundować im odpowiednie zabiegi wzmacniające i poprawiające ich kondycję.
Zabiegi na stopy – krok po kroku
     Aby cieszyć się ich ładnym wyglądem, dobrze jest zastosować kilka podstawowych zabiegów.
     Pierwszym z nich jest peeling nóg oraz stóp. Dzięki niemu usuniemy z nich martwy naskórek i przygotujemy nogi do depilacji. Zastosowanie peelingu sprawia, że skóra ma większe szanse na otrzymanie substancji odżywczych, jakie dostarczamy nogom, aplikując balsamy i kremy do pielęgnacji ciała. Po usunięciu martwego naskórka, czas na pozbycie się zbędnego owłosienia na nogach i palcach stóp, bo i tu pojawiają się dość często.
     Kolejny krok to pedikiur. Stopy będą ci wdzięczne, jeśli sprawisz im kąpiel w ciepłej wodzie z odrobiną mydła i ulubionego olejku aromatycznego. W jej trakcie usuń tarką twardy naskórek z pięt i odsuń skórki. Po kąpieli osusz stopy ręcznikiem, wypiłuj paznokcie i pomaluj je lakierem. Wakacje to okres, w którym możemy malować paznokcie stóp na dowolne kolory. Równie dobrze wyglądają te w delikatnych odcieniach, jak i intensywne, dlatego wybór jest nieograniczony. Podczas malowania paznokci dobrym rozwiązaniem jest użycie separatorów, dzięki którym czynność tę zdecydowanie sobie ułatwimy.

[smartads]
Odżywienie i ochrona stóp
     O tej czynności także nie powinniśmy zapominać. Skóra stóp, podobnie jak ta na reszcie ciała, wymaga nawilżania i dostarczania jej składników odżywczych. W zależności od potrzeb, możemy użyć kremu nawilżającego, zmiękczającego pięty, odświeżającego – wybór jest ogromny. Pielęgnując stopy, nie pomijajmy nóg. Im także należy się odrobina balsamu. Latem polecam balsam brązujący, dzięki któremu osiągniemy efekt delikatnej opalenizny, a dla tych, które chcą ją podkreślić – balsam z drobinkami, które opaleniznę podkreślą.
     Jednorazowy zabieg pielęgnujący stopy nie wystarczy. Należy go powtarzać tak często, jak trzeba. Lakier koniecznie musimy zmyć i pomalować paznokcie ponownie, kiedy tylko zauważymy, że odprysnął, a smarowanie stóp kremem zaleca się wykonywać każdego dnia po wymyciu stóp.


Maseczki na stopy
Maseczka z siemienia lnianego.
     Jeśli twoje stopy są suche i nie pomagają nawilżające kremy, przygotuj im kompres z siemienia lnianego (do kupienia w aptekach i sklepach zielarskich). Pół szklanki ziarenek ugotuj w dwóch litrach wody mineralnej. Gdy powstanie kleik, przecedź go i dodaj do niego 2-3 kapsułki witaminy A+E. Maskę nałóż na 20 minut, potem stopy możesz przykryć folią. Taki okład warto robić raz w tygodniu. Efekty widać już po pierwszym zabiegu.
Maseczka z listkami mięty.
     Zmęczonym nogom, ulgę przyniesie zimny okład ziołowy. Schłodzony jogurt naturalny wymieszaj z rozgniecionymi listkami świeżej mięty, rozmarynu lub rumianku i nałóż papkę na stopy. Po 15 minutach zmyj ją chłodną woda. Stosuj ją zawsze, gdy nogi są „ciężkie”.
Domowa mikstura na zrogowaciałą skórę.
     Stwardniałą skórę stóp można zmiękczyć, wcierając w nią 2 razy dziennie miksturę z 2 łyżek oleju rycynowego, łyżki octu i łyżki surowego białka.

Dodaj komentarz