Prawidłowy i zaburzony rozwój niemowlęcia

     Preferowanie stron może być konsekwencją asymetrii, ale może także być jej przyczyną. Gdy dochodzi do przykurczów mięśni szyi i dziecko układa się zawsze na jednej stronie, wtedy asymetria powstaje wtórnie do zaburzeń mięśniowych. Jest to spowodowane słabymi jeszcze mięśniami niemowlęcia i warto od razu, gdy tylko zauważy się skłonności jednostronne, podjąć działania neutralizujące.
     Na szczęście asymetria, zarówno głowy jak i ułożeniowa, jest całkowicie odwracalna, pod warunkiem zastosowania odpowiednich metod i sposobów pielęgnacji.

[smartads]
     Układanie zatem do snu raz na lewym, raz na prawym boku, noszenie naprzemiennie na lewej i prawej ręce, skłanianie dziecka do spoglądania w lewo i prawo, naprzemienne unoszenie rączek, zabawy nóżkami – to doskonały sposób neutralizacji tejże asymetrii. Niezastąpiony staje się też masaż. Delikatny, czuły, dający ciepło. Służy pobudzeniu przykurczonych mięśni.
     Dziecko przyzwyczajone od początku do określonych zachowań – czynności wykonywanych naprzemiennie – nie będzie oponować, będą one bowiem dla niego naturalne i w miarę szybko zapomni o jednostronnych nawykach z okresu płodowego.
     Stymulacja dziecka do prawidłowego, zdrowego rozwoju ważna jest w przypadku wszystkich dzieci. Niezależnie od tego, czy dziecko rozwija się prawidłowo, czy boryka się z jakimiś nieprawidłowościami – procedury postępowania są identyczne. Tym pierwszym pomaga zdrowo rosnąć i rozwijać się, tym drugim – dodatkowo ułatwia niwelowanie ubytków i wyrównywanie braków.
     Od pierwszych chwil swego życia niemowlę potrzebuje bliskości, tworzenia więzi i rodzinnych relacji. Wspólnie spędzany czas daje rodzicom okazję do budowania tych więzi, dawania dziecku poczucia bezpieczeństwa, ale jednocześnie jest doskonałą okazją do zabawy, poznawania swojego ciała. Warto stymulować dziecko poprzez dotyk, różne doznania, masaż, najróżniejsze struktury, wymyślanie zabaw, polegających na odkrywaniu własnego ciała, jego poszczególnych części, zabaw nimi – to inwestycja na przyszłość – inwestycja w prawidłowo rozwijające się dziecko, w jego harmonijny wzrost i zdrowie.

[smartads]
     Do takiej nauki przez zabawę, bo dla dziecka to jednak głównie doskonała zabawa, warto wykorzystywać każdą chwilę: czas kąpieli, pielęgnacji, przebierania, wycierania – to momenty, w których bez trudu można dziecko łagodnie masować, dotykać, tulić. Rozwijać tym samym jego poczucie bezpieczeństwa, odczuwanie miłości i bliskości, a jednocześnie poznawanie siebie i świata. Delikatny masaż doskonale uspokaja niemowlaka, poprawia ukrwienie skóry, rozluźnia mięśnie – no i daje mnóstwo przyjemności, zaś zdrowe, zadowolone dziecko to przecież największa radość rodziców.
     Jeśli chodzi o masaż i przekazywanie najróżniejszych bodźców dotykowych – należy pamiętać o stopach. Są one bowiem bardzo ważnym elementem na drodze rozwoju poznawczego, ruchowego, a także emocjonalnego. Stymulacja stóp to swoista inwestycja w przyszłe, zdrowe kroki. Dotyk, masaż, ugniatanie, drapanie czy podgryzanie to zabawne dla dziecka i przyjemne dla rodzica metody stymulacji maleńkich stópek.
     Pozwalajmy dziecku poznawać własne ciało, jego odruchy i reakcje na bodźce. Dotyk to bliskość, bezpieczeństwo, miłość. To także wspieranie rozwoju, czucia, poznawania.
     Woda – naturalne środowisko dziecka – to chyba najlepszy sposób połączenia zabawy, kojarzącego się z bezpieczeństwem otoczenia, miłości rodziców i dbałości o poprawę koordynacji, plastyczności i płynności ruchów. Już 3-6 miesięczne niemowlę z powodzeniem zabrać można na basen. Początkowo jest to jedynie nauka unoszenia się w wodzie, niesie jednak za sobą ogromne, pozytywne skutki, m.in. wpływa na rozwój odpowiedniego napięcia mięśniowego, równowagi, dotyku i innych zmysłów, świadomości własnego ciała. Reguluje sposób oddychania, kształtuje emocjonalne relacje rodzica z dzieckiem, buduje więzi i przede wszystkim jest doskonałą zabawą.
     Dzieci rozwijają się prawidłowo dzięki bezpośredniemu, naturalnemu kontaktowi, zatem głaskanie, tulenie, obejmowanie, wspólne wygłupy i zabawy kształtują zaufanie, wzorcowe relacje rodzic-dziecko i „są do życia potrzebne tak samo jak jedzenie czy oddychanie.”

Katarzyna Perkowska
/konsultacja medyczna lek. med. Edyta Arendowska/

Dodaj komentarz