Antykoncepcja hormonalna

Pigułka antykoncepcyjna

     Pierwsze pigułki hormonalne pojawiły się w latach ’60 XX wieku. Wtedy dawka hormonu zamknięta w jednej tabletce była zdecydowanie większa, niż ma to miejsce dziś (były to dawki ponad 60-krotnie większe niż dziś). Także hormony stosowane w pigułkach były inaczej pozyskiwane. Od pojawienia się pierwszych pigułek antykoncepcyjnych trwają starania, by były one coraz bardziej bezpieczne i powodowały mniej skutków ubocznych. Jest jednak pewne, że to jedna z najbardziej skutecznych metod zapobiegania niechcianej ciąży, metoda wygodna, ale niepozbawiona wad i nienadająca się dla każdej kobiety.

Jak działa pigułka antykoncepcyjna?
     Cyklem kobiety kierują hormony. Pod wpływem tych produkowanych przez jajniki, dojrzewają komórki jajowe, zmienia się śluzówka macicy (endometrium), następnie się złuszcza itd. Dostarczanie do organizmu hormonów w postaci farmaceutyku powoduje, że jajniki przestają wytwarzać własne. A dzięki temu, że dostarczane są do organizmu w innej fazie cyklu niż działo się to naturalnie, zostaje zablokowana owulacja.
Pigułka antykoncepcyjna:

  • hamuje proces dojrzewania i uwalniania komórki jajowej
  • wpływa na jakość śluzu w kanale szyjki macicy (nieprzenikliwy dla plemników śluz uniemożliwia im przedostanie się do komórki jajowej)
  • powoduje, że komórka jajowa wolniej wędruje przez jajowód
  • zmienia śluzówkę macicy, uniemożliwiając zagnieżdżenie komórki jajowej

     Już samo zahamowanie procesu dojrzewania komórki, uniemożliwia zapłodnienie. Gdyby jednak komórka jajowa dojrzała i tak nie może dojść do zapłodnienia dzięki pozostałym skutkom antykoncepcyjnego działania hormonów. Ogólnie mówiąc, pigułka powoduje, że kobieta znajduje się cały czas w fazie cyklu, jaki naturalnie występuje po owulacji. Stąd też objawy niepożądane, które towarzyszą hormonalnej antykoncepcji, tj.: bóle głowy, piersi, wahania nastroju, nudności, obrzęki. Hormony wpływają także na funkcjonowanie wątroby i wytwarzanie przez nią białek odpowiedzialnych za krzepnięcie. Ponieważ hormony pobudzają wątrobę, przez co zwiększają wytwarzanie owych białek, kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną są bardziej narażone na choroby zakrzepowe niż kobiety, które jej nie stosują. Wskaźnik Pearla pigułek dwuskładnikowych wynosi 0,1-0,2.

[smartads]
Jak wybrać tabletki?
     Na rynku jest bardzo duży wybór tabletek antykoncepcyjnych, kilkadziesiąt rodzajów. Ich wybór nie powinien być przypadkowy. Dobiera je lekarz ginekolog. Warto mieć jednak wiedzę na ich temat i wiedzieć, czego potrzebujemy i czego od nich oczekujemy.


     Tabletki antykoncepcyjne zawierają dwa rodzaje hormonów: estrogeny i progestagen, czyli takie, jakie wytwarza naturalnie ciało kobiety. Jednak występują pod postacią różnych substancji. Dawniej pigułki często powodowały przyrost masy ciała, trądzik czy pojawienie się dodatkowego owłosienia. Obecnie stosowane hormony nowej generacji, mają za zadanie minimalizować występowanie objawów niepożądanych. Stosowane są także leczniczo w trądziku androgennym i likwidowaniu nadmiernego owłosienia ciała.

Dodaj komentarz