Antykoncepcja w telegraficznym skrócie

     Jak wiadomo antykoncepcja ma zapobiegać ciąży, jednak nie wszystkie zabezpieczenia dają stuprocentową pewność i nie dla każdej kobiety się nadają. Wyróżniamy cztery główne metody: hormonalna, mechaniczna i chemiczna oraz naturalna.

     Wybór antykoncepcji hormonalnej zależy między innymi od wieku, stanu zdrowia oraz tego, czy kobieta rodziła już dzieci. Rozpoczęcie stosowania jej powinno być zawsze poprzedzone podstawowymi badaniami i szczegółowym wywiadem lekarza ginekologa. Pozostałe metody zależą już tylko od wyboru partnerów.

     Wśród antykoncepcji hormonalnej najbardziej popularne są tabletki, zawierające w zależności od rodzaju, różne dawki estrogenu i progestagenu. Mogą je stosować kobiety, które już rodziły, jak i te które nie były jeszcze mamami. Jedynym przeciwwskazaniem są złe wyniki badań (głównie choroby układu pokarmowego) oraz nałogowe palenie, które zwiększa ryzyko choroby zakrzepowej. Zaletą pigułek jest wysoka skuteczność, regulacja cykli miesiączkowych oraz zmniejszenie bólu menstruacyjnego. Wadą jest to, że należy je przyjmować bardzo systematycznie – codziennie, najlepiej o jednej porze.

Dla podwyższenia skuteczności
prezerwatywy można stosować
również środki plemnikobójcze.
Nie zawierają hormonów
i mają działanie bakteriobójcze.

     Dla kobiet mających problemy z wątrobą, chorobami zakrzepowymi czy chorujących na nowotwory, które są przeciwwskazaniem do stosowania pigułki, najlepszą metodą są zastrzyki hormonalne, zawierające wyłącznie progesteron. Jest to bardzo wygodny, nieobciążający organizmu sposób na zabezpieczenie się przed niechcianą ciążą również dla matek karmiących piersią. Zastrzyk podaje się domięśniowo raz na 12 tygodni.

     Równie komfortową i niewpływającą na wątrobę metodą są plastry antykoncepcyjne. Nakleja się je raz w tygodniu. Są wygodne, bezpieczne i dyskretne. Nadają się dla każdej kobiety, poza matkami karmiącymi piersią. Przeciwwskazaniem jest również duża nadwaga.

[smartads]

     Dla mam karmiących najlepszą metodą jest mini pigułka (jednoskładnikowa tabletka progestagenna). Nie ma wpływu na laktację ale też nie hamuje owulacji. Bardzo ważne jest regularne przyjmowanie. Opóźnienie powyżej dwóch godzin znacznie zmniejsza skuteczność tej metody.

     Jedną z najskuteczniejszych i najwygodniejszych ze względu na czas działania są wkładki domaciczne, tzw. spirale. Zakłada je ginekolog po uprzednich badaniach: cytologii i posiewie z szyjki macicy. Niewątpliwą zaletą jest ich czas działania – 5 lat! oraz to, że poza działaniem miejscowym nie mają żadnego wpływu na organizm kobiety. Trzeba jedynie pamiętać o regularnych kontrolach u ginekologa (raz na pół roku) i corocznej cytologii. Wkładki nadają się dla wszystkich kobiet. Jedynie u takich, które jeszcze nie rodziły lekarze zalecają inne metody.

     Metody mechaniczne to przede wszystkim prezerwatywy. Cechuje je wysoka skuteczność, choć mniejsza niż środki hormonalne ze względu na możliwość uszkodzenia. Polecane są głównie dla par, w których kobieta nie może przyjmować środków hormonalnych i/lub często zmienia partnerów. Są łatwe w użyciu i chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jedynym przeciwwskazaniem może być uczulenie na lateks, z którego są produkowane.

     Dla podwyższenia skuteczności prezerwatywy można stosować również środki plemnikobójcze. Nie zawierają hormonów i mają działanie bakteriobójcze. Jednak mogą uczulać, trzeba odczekać zanim się rozpuszczą i działają tylko przez godzinę. Dlatego nie poleca się ich jako jedyny środek zabezpieczający, gdyż jego skuteczność jest niska w porównaniu z innymi metodami.

     Wiele par stosuje również metody naturalne. Opierają się na znajomości fizjologii kobiety, mierzeniu ciepłoty ciała oraz uważnym obserwowaniu dni płodnych i niepłodnych. Metody naturalne bardzo często są zawodna, ale wybierają ją pary chcące żyć w zgodzie z naturą czy wiarą. Jest bezpieczna dla zdrowia, gdyż nie ingeruje w organizm kobiety, jednak opiera się tylko na prognozach i często prowadzi do nieplanowanej ciąży.
A co jeśli…?

     Pigułka 72 godziny „po” jest ratunkiem po ryzykownym stosunku bez zabezpieczeń, w przypadku gdy zawiedzie metoda mechaniczna (np. uszkodzenie prezerwatywy), czy zapomniało się wziąć pigułkę. Pigułka zawiera dużą dawkę progestagenu, który zagęszcza śluz szyjkowy i utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Ważne jest, aby została zażyta nie później niż 72 godziny po takim stosunku, a kolejne co 8 godzin, nie więcej jednak niż 4 tabletki, gdyż zawierają ogromną ilość hormonów i mogą zaburzyć ich gospodarkę.

Moniś76

Dodaj komentarz