Dolegliwości ciążowe

Objawy ciąży.

     Często kobieta zauważa pierwsze objawy ciąży, gdy tylko zaczyna o niej myśleć, kiedy pragnie dziecka lub przeciwnie, kiedy boi się, że mogła w ciążę zajść. Najczęściej jednak takie symptomy są fałszywym alarmem. Prawdziwe i pewne objawy ciąży można zaobserwować dopiero po kilku tygodniach, a te zauważone w pierwszych dniach od domniemanego zapłodnienia są tylko niepotrzebnym podsycaniem emocji.

     Pierwszym symptomem jest zatrzymanie miesiączkowania, szczególnie u kobiety, która dotąd miała regularne cykle. Nie jest to jednak jednoznaczne z byciem w ciąży, gdyż miesiączka spóźniać się może nawet do 7 dni u zdrowej kobiety, a wpływa na to wiele czynników, jak stres, zmiana klimatu, infekcja, alkohol czy leki. Z drugiej zaś strony należy pamiętać, że u kobiety w ciąży może występować krwawienie nawet do trzech kolejnych cykli.

Najkrócej trwają dokuczliwe
poranne mdłości i wymioty.
Pojawiają się mniej więcej
w 6 tygodniu i trwają
przez kilka kolejnych.

     Kolejnymi objawami mogą być: poranne mdłości, zgaga, senność, częste oddawanie moczu. Jednak i te objawy w pierwszym okresie nie są obiektywne, gdyż występują zwykle po 6 tygodniu ciąży. O ile nudności ustępują najpóźniej do 16 tygodnia ciąży, to pozostałe mogą towarzyszyć ciężarnej przez całą ciążę. Najbardziej prawdopodobnymi objawami, poza zatrzymaniem krwawienia, są przebarwienia skórne – na wargach sromowych, brodawkach oraz linii biegnącej od pępka do spojenia łonowego. Są typowe dla wczesnej ciąży i ciąży w ogóle.
     Również temperatura ciała utrzymująca się na poziomie 37 stopni przez około 2-3 tygodnie od owulacji . Jest to związane ze zwiększona ilością progesteronu, odpowiedzialnego za podtrzymanie ciąży w pierwszych tygodniach. Potem tę rolę spełnia łożysko. Późniejsze objawy to rozstępy skórne – najwyraźniejsze umiejscowione na brzuchu, na bocznych powierzchniach pośladków i zewnętrznych powierzchniach ud. Również zmiany w gruczołach piersiowych, obrzęk, bolesność, pojawienie się guzków, które są ujściami gruczołów łojowych.

Dolegliwości ciążowe.

     Część objawów towarzyszy kobiecie przez kolejne tygodnie ciąży i choć ciąża to nie choroba, często te dolegliwości ciążowe potrafią negatywnie wpływać na samopoczucie.
     Najkrócej trwają dokuczliwe poranne mdłości i wymioty. Pojawiają się mniej więcej w 6 tygodniu i trwają przez kilka kolejnych. Ponieważ nudności najczęściej doskwierają rano, bardzo ważne jest postępowanie przyszłej mamy. Lekkostrawne posiłki wieczorem, regularne odżywianie, szczególnie śniadania, które najlepiej spożywać jeszcze w łóżku oraz picie dużej ilości płynów (nigdy bezpośrednio po jedzeniu). Bardzo pomagają takie przekąski jak krakersy, migdały, herbatniki. Należy unikać smaków i potraw, które powodują nudności lub nasilają poranne mdłości, a także kawy i mocnej herbaty. Pod żadnym pozorem nie wolno brać bez konsultacji z lekarzem środków zapobiegających wymiotom.

[smartads]
     Zgaga bardzo często dokucza kobietom przez całą ciążę. Spowodowana jest rozkurczem mięśni żołądka pod wpływem hormonów ciążowych lub uciskiem powiększającej się macicy na żołądek. Aby uniknąć zgagi, należy wystrzegać się tłustych i pikantnych potraw, jeść często ale w małych ilościach, a także nie objadać się tuż przed snem.

Dodaj komentarz