Antykoncepcja hormonalna

Ze względu na zawartość, pigułki antykoncepcyjne możemy podzielić na:

  • Pigułki jednofazowe
  • Pigułki antykoncepcyjne jednofazowe to listek zawierający 21 drażetek, z których każda zawiera taką samą dawkę hormonów.

  • Pigułki wielofazowe (dwufazowe lub trzyfazowe)
  • W blistrze znajdują się pigułki o różnym stężeniu hormonów, oznaczone są różnymi kolorami i zażywa się je dokładnie w określonej kolejności, tak by dostarczane do organizmu hormony naśladowały naturalny cykl. Tabletki przeznaczone na pierwszą część cyklu zawierają mniejsze dawki hormonów, zaś te przeznaczone na kolejne – nieco większą. W efekcie kobieta w miesiącu otrzymuje mniejszą dawkę hormonów niż gdyby zażywała pigułki jednofazowe. Bywa, że częściej powodują gorsze samopoczucie u zażywających je kobiet i wystąpienie plamienia śródcyklicznego. Pigułki te polecane są dla młodszych kobiet, zwłaszcza tych, które jeszcze nie są matkami oraz dla kobiet przed menopauzą.

    [smartads]

  • Minipigułki
  • Minipigułka – w odróżnieniu od pigułki klasycznej – zawiera tylko jeden hormon: progestagen. W praktyce oznacza to, że jej działanie antykoncepcyjne ogranicza się do trzech czynności:

    • wpływa na jakość śluzu w kanale szyjki macicy (nieprzenikliwy dla plemników śluz uniemożliwia im przedostanie się do komórki jajowej)
    • powoduje, że komórka jajowa wolniej wędruje przez jajowód
    • zmienia śluzówkę macicy, uniemożliwiając zagnieżdżenie komórki jajowej

     Przy stosowaniu minipigułki dochodzi do owulacji, jednak powyższe jej działanie uniemożliwia doprowadzenie do zapłodnienia dojrzałej komórki jajowej.
     My kobiety powinnyśmy się cieszyć, że na rynku jest tak duży wybór tabletek antykoncepcyjnych, bo – niestety – nie istnieje pigułka idealna. Kobieta (z aktywną pomocą lekarza ginekologa) musi dobrać preparat tak, by czuć się komfortowo i nie narzekać na złe samopoczucie i inne efekty uboczne.
     Pigułki antykoncepcyjne mają tę wadę, że nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ich skuteczność obniża się w zderzeniu z takimi dolegliwościami jak wymioty, biegunki, zaburzenia wchłaniania z układu pokarmowego. Przyjmowanie niektórych leków może także obniżyć skuteczność ich działania. Dlatego należy informować każdego lekarza i dentystę o przyjmowaniu pigułek antykoncepcyjnych, by mogli poinformować o interakcjach z innymi farmaceutykami. Takiej porady może również udzielić farmaceuta w aptece.

Dodaj komentarz