Rozwój niemowlęcia – pierwsze półrocze życia

     Niedługo po narodzinach dziecko może nie wyglądać jak słodkie, kolorowe bobasy z gazet i reklam. Zupełnie naturalne są opuchnięte oczka, zniekształcona główka, pomarszczona, sina skóra. Wszystko to zaniknie najpóźniej pod koniec I-go miesiąca.
     W pierwszym roku życia, dziecko rozwija się w błyskawicznym tempie. Już nigdy później nie będzie równie szybko rosło i zdobywało umiejętności. To niesamowite uczucie – być świadkiem tak ogromnych i szybkich przemian. Początkowo dziecko nie posiada świadomości siebie jako oddzielnej istoty. Jest jednością z mamą, która w tym momencie jest jego całym światem. Maleńka istotka jeszcze nie wie, że już niedługo będzie panem swojego ciała.

Rozwój dziecka w pierwszym miesiącu życia.

     Dziecko zaczyna samodzielnie sprawować władzę nad delikatnymi ruchami głowy, rąk i nóg. Położone na brzuchu opiera głowę na policzku, zaciska dłonie w piąstki. Lekko odgina głowę do tyłu. Potrafi nisko nad podłożem odwrócić ją z boku na bok. Zaobserwować można w tym czasie tzw. odruch Moro – dziecko leżące na plecach, z charakterystycznym niepokojem, gwałtownie wyrzuca ręce na boki. Reaguje w ten sposób na różne bodźce (odruch Moro może zanikać do 4-go miesiąca życia).

Dziecko w dwojaki sposób
reaguje na sytuacje.
Gdy czymś się zachwyci,
zamiera w bezruchu,
otwiera usta i podziwia,
gdy natomiast coś je
wystraszy, zasmuci –
wykrzywia usta w „podkówkę”.

     Widzi słabo, słabo też reaguje na kontrasty i szczegóły. Potrafi jednak wolno wodzić wzrokiem za zabawką przesuwaną dość blisko jego oczu. Nie odróżnia kolorów poza kilkoma odcieniami czerni i bieli, płacze bez łez, które wytworzą się dopiero około 2-3 miesiąca życia. Słyszy i rozpoznaje głos mamy, stara się zwrócić w jego kierunku i obserwować twarz. Wyraźnie uspokaja się, gdy go usłyszy lub ją zobaczy. Pod koniec I-go miesiąca niemowlak potrafi odróżnić części twarzy, skupia się głównie na oczach. Zaczyna zwracać uwagę na jaskrawo zabarwione zabawki lub odbicie w lustrze. Doskonałą zabawą dla niego jest robienie min, połączone z czułymi rozmowami. Zainteresuje się wiszącymi grzechotkami, karuzelą, przytulankami z wielkimi oczami.

[smartads]

Rozwój dziecka w drugim miesiącu życia.

     Dziecko intensywnie ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową. Leżąc na brzuchu, wysuwa ręce do przodu, dzięki czemu jest w stanie unieść głowę wyżej niż robiło to do tej pory. Trenuje „dźwiganie”, podnosząc ją na kilka centymetrów, zatrzymując za każdym razem dłużej i odpoczywając z głową opartą o podłoże lub piąstkę. Ćwiczenia te związane są również ze skupieniem uwagi na danym przedmiocie, „zawieszeniem” na nim wzroku. To czas, gdy dziecko z piąstek wysuwa kciuki. Niemowlę coraz więcej uwagi poświęca twarzom. Potrafi przyglądać się im już dość długo, interesują je, bawią. Widzi z większej odległości i coraz częściej spogląda na kolory.

Dodaj komentarz