Mięśniaki macicy

     Mięśniaki macicy to jedno z najczęściej występujących schorzeń żeńskiego układu płciowego. Są to łagodne guzy, które powstają z włókien mięśniowych macicy (stąd ich inna nazwa: włókniaki). Mięśniaki zalicza się do rozrostów nowotworowych i choć wielu z nas słowo ‘nowotwór’ kojarzy się groźnie, to w 99% mięśniaki mają charakter zmian łagodnych. Tylko w około 1% tego typu guzów dochodzi do uzłośliwienia i powstania tzw. mięsaka.
Skąd biorą się mięśniaki?
     Przyczyny powstawania mięśniaków nie są do dziś definitywnie i jasno określone. Aktualnie istnieje kilka teorii na ten temat. Pierwsza głosi, że o powstawaniu mięśniaków decydują czynniki genetyczne, a genezy powstania guza można szukać już w okresie płodowym, gdy rozwijają się narządy rodne kobiety. Według drugiej teorii, przyczyna powstawania tych łagodnych guzów leży w niewłaściwej gospodarce hormonalnej organizmu danej kobiety, przyczyną może być np. nadmierna produkcja estrogenów.

Czasami jednak jest tak,
że kobieta już będąc
w ciąży dowiaduje się,
że ma mięśniaki macicy.
Wówczas bardzo ważna jest
stała kontrola lekarska,
aby sprawdzać, czy
mięśniaki nie zagrażają
ciąży, życiu kobiety
i czy możliwy jest
poród naturalny czy nie.

     Mięśniaki mają kształt kulisty, umiejscowione są w macicy bądź pod jej wewnętrzną wyściółką. Istnieją trzy rodzaje mięśniaków. Pierwsze, zwane podśluzówkowymi skierowane w stronę światła jamy macicy. Drugie, usytuowane pod otrzewną, okrywającą macicę od zewnątrz, nazywane są podsurowicówkowymi, a te wewnątrz jej ściany – śródściennymi. Mięśniaki niekiedy tworzą ruchome uszypułowane guzy, mogące sugerować guzy jajników. Umiejscowienie guzów wpływa na dolegliwości jakie powodują oraz na sposób, w jaki się je leczy.
     Mięśniaki częściej występują u kobiet, które nie rodziły dzieci. Dotykają około 10–20% populacji kobiet, stanowiąc grupę najczęstszych, łagodnych rozrostów nowotworowych. W czasie ciąży, prawdopodobnie pod wpływem hormonów, mięśniaki często szybko powiększają rozmiary. W niektórych przypadkach po ciąży równie szybko powracają do stanu wyjściowego. Niekiedy jednak ich wielkość nie ulega zmianie po porodzie.


Jakie objawy wywołują mięśniaki?
     Mięśniaki mogą wywoływać różne objawy, ich rozwój może jednak w równym stopniu przebiegać całkowicie bezobjawowo – czasami kobieta nawet nie wie, że je ma. Nierzadko jednak powodują bardzo obfite krwawienia miesięczne, które mogą doprowadzić do anemii, uciskają różne części narządu rodnego lub jamy brzusznej, powodując ból. Kiedy mięśniaki usadowią się przy jajowodzie, mogą spowodować jego niedrożność. Mięśniaki umiejscowione w szyjce macicy, poza krwawieniem, mogą powodować upławy i dyskomfort czy bolesność w czasie współżycia płciowego. Wykrywa się je najczęściej podczas zwykłego badania USG w gabinecie ginekologicznym, a także histeroskopii, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego.

[smartads]
Czy mięśniaki wpływają na płodność kobiety?
     Mięśniaki mogą wpływać na płodność kobiety, choć wszystko zależy od indywidualnego przypadku, wielkości guza oraz jego umiejscowienia. Umiejscowienie w okolicy ujść jajowodów może powodować ich niedrożność. Liczne, nawet drobne, rozsiane mięśniaki, mogą utrudniać zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy. W przypadku już istniejącej ciąży, mięśniaki mogą stanowić istotne jej powikłanie. Poprzez upośledzenie ukrwienia błony śluzowej macicy w okolicy tworzącego się łożyska, może dochodzić do nawracających krwawień, niekiedy bardzo obfitych, zaś w skrajnych wypadkach nawet do poronień.

Dodaj komentarz