Wrodzone wady macicy

     Macica jest narządem zbudowanym z tkanki mięśniowej. Zlokalizowana jest w miednicy pomiędzy pęcherzem moczowym a odbytnicą. Macica przypomina kształtem odwrócony stożek, skierowany wierzchołkiem ku dołowi. U dołu znajduje się szyjka macicy, która uchodzi do sklepienia pochwy. Pomiędzy szyjką a trzonem macicy znajduje się tzw. cieśń macicy. Trzon zawiera jamę macicy, w której zagnieżdża się zapłodniona komórka jajowa. Jama ta ma kształt zbliżony do odwróconego trójkąta, a u jego podstawy znajdują się dwa otwory – ujścia jajowodów.

Macica dwurożna również stanowi
problem diagnostyczny.
Bywa mylona z macicą z przegrodą.
Te dwie wady wyglądają podobnie
w badaniu obrazowym.

     Nieprawidłowości w budowie macicy mogą być wrodzone, np. brak macicy, macica podwójna, macica z przegrodą, macica dwurożna lub nabyte – spowodowane np. obecnością mięśniaków w ścianie macicy. Wady wrodzone macicy ma około 2% kobiet. Ich powstawanie związane jest z embrionalnym rozwojem macicy.
     Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że z naszą macicą jest coś nie tak, ponieważ nie mamy żadnych alarmujących oznak. Dowiadujemy się o tym przypadkiem, np. podczas badania USG na rutynowej wizycie u ginekologa. Jednak częściej wady macicy dają nam różne niepokojące objawy, takie jak np. zaburzenia miesiączkowania, ból podczas stosunku. Wiele kobiet dowiaduje się o problemie podczas starań o dziecko, gdy napotykają na przeszkody, starania nie przynoszą rezultatu, bądź też po utracie ciąży, do czego również mogą przyczynić się wady macicy.

Przegroda macicy
     Przegroda macicy jest wadą, która objawia się tym, że jama macicy jest podzielona na dwie części, przy czym podział ten musi mieć długość co najmniej 15mm. Budowa zewnętrzna macicy, a w szczególności kontur zewnętrzny dna jest prawidłowy lub prawie prawidłowy. Zaburzenie to powstaje na skutek braku prawidłowego rozdzielenia dwóch symetrycznych struktur, z których powstaje macica. Wyróżnia się przegrodę częściową oraz przegrodę całkowitą macicy.


     Gdy mamy do czynienia z przegrodą częściową, macica na odcinku jamy trzonu macicy może być podzielona częściowo lub całkowicie na dwie części. W tym przypadku jednak macica posiada prawidłowy, pojedynczy kanał szyjki. Gdy mówimy o przegrodzie całkowitej, podział dotyczy całej macicy, a więc podzielona jest jama trzonu oraz kanał szyjki. Przegroda całkowita najczęściej schodzi niżej i dotyczy także pochwy – ona także podzielona jest wzdłuż na dwie, częściowo lub całkowicie. Przegroda macicy bywa problematyczna w diagnozowaniu. Przegrodę częściową lekarze mylą z macicą dwurożną lub łukowatą. Przegrodę całkowitą można pomylić z macicą podwójną.

[smartads]
     Obecność przegrody nie musi oznaczać zaburzeń rozwoju ciąży. Może uniemożliwiać zarodkowi zagnieżdżenie się w błonie śluzowej macicy. Może także dojść do poronienia, w przypadku gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się na owej przegrodzie. Występowanie tej wady może także ograniczyć wewnątrzmaciczny wzrost płodu. Możliwe jest również donoszenie ciąży i urodzenie dziecka w terminie. O ile istnieją ku temu wskazania, przegrodę macicy leczy się operacyjnie.

Dodaj komentarz