Krwawienia międzymiesiączkowe

     Endometrioza jest chorobą trudną także w leczeniu z powodu niemożności wskazania konkretnej jej przyczyny. Ogromną rolę odgrywa tu właściwa diagnostyka, możliwa wyłącznie wówczas, gdy kobieta wie, jakie objawy powinny budzić jej niepokój i o czym powinna informować lekarza. Leczenie jest więc swoiste dla konkretnej pacjentki. Może obejmować chirurgiczne usunięcie patologicznie występującego nabłonka lub farmakologiczne usuwanie bólu, połączone z kuracją hormonalną skierowaną na obniżenie poziomu estrogenów, których zbyt duże stężenie powoduje rozrost endometrium.

krwawienia_miedzymiesiaczkowe
     Mięśniaki, a więc guzy powstałe w wyniku nieprawidłowego rozrostu tkanki mięśniowej macicy, skupionego w konkretnym obszarze, czy polipy macicy – niezłośliwe narośle nabłonkowe szyjki lub jamy macicy również wywołują krwawienia międzymiesiączkowe. Mimo, że polipy, podobnie jak mięśniaki właściwie nigdy się nie uzłośliwiają, powodują szereg negatywnych konsekwencji, dlatego też wymagają odpowiedniego leczenia i postępowania. Polipy i mięśniaki odpowiedzialne są przede wszystkim za problemy z płodnością, zespoły bólowe, poronienia czy problemy z utrzymaniem ciąży, wywołują krwawienia i stanowią zagrożenie krwotokiem. Polipy zawsze powinny zostać usunięte operacyjnie, nie ma możliwości leczenia farmakologicznego. Histeroskopii powinna poddać się każda kobieta, również ta, u której polipy nie dają objawów czy nieplanująca potomstwa. Każdy zdiagnozowany wstępnie polip musi też zostać zbadany histopatologicznie, gdyż zdarza się, że zmiany nowotworowe czy przednowotworowe symulują wyglądem i objawami klasyczny polip. Zabieg obarczony jest minimalnym ryzykiem powikłań i komplikacji, niektóre z nich nie wymagają hospitalizacji (wykonuje się je w gabinecie i zaraz po nim wraca do domu), te zaś, które wymagają warunków szpitalnych, pozwalają na powrót do domu już następnego dnia.

[smartads]
     Leczenie krwawień międzymiesiączkowych, o ile nie są one naturalnym symptomem owulacji, ma na celu usuwanie przyczyny. W przypadku nadżerki, postępowanie polega na farmakoterapii dopochwowej lub wykonaniu zabiegu elektrokoagulacji. Przerost endometrium wymaga łyżeczkowania jamy macicy. Nowotwory – specjalistycznego leczenia onkologicznego, zależnego od indywidualnego przypadku. Inne, z pozoru łagodne zmiany (polipy, mięśniaki) powinny zostać usunięte, warianty są dwa: kuracja hormonalna lub jeśli nie przyniesie ona skutków, ewentualnie nie można jej przeprowadzić, zmiany usuwa się operacyjnie. Tylko szczegółowe badanie lekarskie i rzetelna diagnostyka są w stanie ustalić problem i właściwie go leczyć.
     Mimo, że samych krwawień czy plamień międzymiesiączkowych się nie leczy, powinny być one przesłanką do zasięgnięcia porady lekarskiej. Każdy z powodów ich występowania wymaga specjalnego postępowania, właściwego i swoistego. Tylko lekarz ma możliwość oceny czy i jak poważny jest problem.

Katarzyna Perkowska

Dodaj komentarz