Katar w ciąży

katar w ciąży     Katar, o ile nie jest alergiczny, może zwiastować przeziębienie. Jeśli zaś pozwolimy mu się rozwinąć, może doprowadzić do infekcji dolnych dróg oddechowych.
     Mówi się, że nie ma lekarstwa na katar, w ciąży zwłaszcza o nie trudno, gdyż większości farmaceutyków nie wolno używać ze względu na bezpieczeństwo płodu. Są natomiast sposoby, które niewątpliwie pomogą złagodzić dolegliwości towarzyszące nieżytowi nosa i nie dopuszczą do rozwoju infekcji.
     Cebula, czosnek, chrzan to nasi naturalni sprzymierzeńcy w walce z infekcjami. Pomocne będą również, gdy dopadnie nas katar w ciąży. Cebula i czosnek mają działanie podobne do antybiotyku. Chrzan również działa bakteriobójczo, a dodatkowo inhaluje i pomaga udrożnić drogi oddechowe. W czasie kataru należy wspomagać organizm dużymi dawkami witaminy C, najlepiej w formie naturalnej, czyli w postaci warzyw i owoców.
     Można próbować pomóc sobie inhalacjami z olejków i ziół. Jednak trzeba pamiętać o tym, by woda nie była wrząca, gdyż wdychanie gorącej pary może prowadzić do poparzenia. Smarowanie skóry pod nosem maścią majerankową również ułatwia oddychanie.

[smartads]
     Katar wysusza śluzówkę nosa. Ulgę przynosi regularne nawilżanie jej wodą morską lub solą fizjologiczną. W aptekach dostępne są również różnego rodzaju krople na katar. W ciąży można stosować np. Euphorbium i Xylogel. Przyjmowanie innych preparatów trzeba skonsultować z lekarzem. Wizyta u lekarza może okazać się konieczna, gdy katar stanie się bardziej uciążliwy, będzie się nasilał lub przedłużał, a także gdy wydzielina z przezroczystego zmieni kolor na żółty lub zielony.

Redakcja

Dodaj komentarz