Jesteś w ciąży

ciąża     Gdy stało się jasne, że jesteś w ciąży, testy ciążowe pokazały dwie kreski, czas pomyśleć o tym, co dalej.
     Przede wszystkim znajdź doświadczonego ginekologa-położnika. Ginekolog, którego wybierzesz, będzie ci towarzyszył przez cały okres ciąży. Prócz wiedzy, powinien mieć też dobre podejście do pacjentki, być otwartym i chętnym do udzielania odpowiedzi na wszelkie pytania, które przyjdą ci do głowy. Ty zaś powinnaś czuć się przy nim swobodnie i ufać mu. Najważniejszy w ciąży jest spokój, więc ginekolog, którego decyzjom ufasz, to prawdziwy skarb.
     Na pierwszej wizycie (w 6 -8 tygodniu ciąży) ginekolog potwierdzi ciążę. Zrobi USG przezpochwowe (transwaginalne), podczas którego pierwszy raz usłyszysz bicie serca swojego dziecka i zobaczysz tę małą „fasolkę”. Lekarz powinien również założyć kartę ciąży, która będzie swoistą bazą danych zawierającą najważniejsze informacje o tobie i ciąży, wyniki badań, przyrost masy ciała, ciśnienie tętnicze, grupę krwi itd. Powinnaś mieć ją zawsze przy sobie, zabierać na wizyty do innych lekarzy i mieć ze sobą przy porodzie.
     Podczas pierwszej wizyty ciążowej ginekolog zbierze pełny wywiad medyczny. Będzie pytał o przebyte przez ciebie choroby, o przyjmowane przewlekle leki, wcześniejsze ciąże, cykle miesiączkowe, choroby dziedziczne występujące w rodzinie. Lekarz zleci wykonanie pierwszych badań.
     Twoje ciało zmienia się, organizm daje sygnały, że zachodzi w nim rewolucja. Możesz odczuwać dolegliwości ciążowe. Część kobiet przez pierwszy okres ciąży przechodzi dość gładko, część zaś ma silne mdłości, wymiotuje i przeżywa istną huśtawkę nastrojów. Nasilenie objawów ciąży jest kwestią bardzo indywidualną.

[smartads]
     Jeśli jednak czujesz się jak kosmitka, twoje ciało i twój umysł zdają się nie należeć do ciebie, porozmawiaj o tym ze swoim partnerem. Może okazać się dla ciebie wsparciem w tym trudnym okresie zmian. A przynajmniej nie będzie zaskoczony twoim chwiejnym nastrojem, będzie wiedział, że to nie jego wina, tylko buzujących w tobie hormonów. Dla przyszłego taty okres ciąży jest równie trudny, jak dla ciebie. Wprawdzie sam nie ma dolegliwości ciążowych, ale często osobiście odczuwa twoje, zwłaszcza, gdy zły nastrój skupiasz właśnie na nim. Gdy będzie przygotowany na to, co może go czekać, będzie bardziej wyrozumiały dla ciebie.
     Próbuj łagodzić dolegliwości ciążowe. Na poranne mdłości pomogą drobne przekąski. Możesz zjeść coś, nim w ogóle wyjdziesz z łóżka – krakersa, sucharka, garść migdałów. Na obolałe, nabrzmiałe piersi zakładaj wygodny stanik, który dobrze podtrzymuje, ale nie uciska.

Dodaj komentarz