3 tydzień ciąży

zapłodnienie     Pierwszy tydzień ciąży i drugi tydzień ciąży, jak już wiemy, były ciążą tylko z nazwy. Dopiero teraz zaczyna się prawdziwa zabawa. Trzeci tydzień ciąży to czas, kiedy dochodzi do zapłodnienia.
     Po miesiączce i po okresie dojrzewania pęcherzyków Graffa następuje owulacja. Zakładając dwudziestoośmiodniowe cykle, uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyka następuje w 14 dniu cyklu, czyli na początku naszego trzeciego tygodnia ciąży. Uwolniona komórka jajowa ląduje w jajowodzie, którym wędruje w kierunku macicy. Teraz plemnik ma 24h na spotkanie z nią. Śluz szyjki macicy w tym czasie sprzyja przedostaniu się plemnika do macicy. Plemnik wędruje przez macicę do jajowodu, by tam wniknąć do komórki jajowej, przedzierając się przez jej otoczkę i zapłodnić ją.
     Tylko jeden plemnik ma to szczęście. Łączy się z jajeczkiem i w ten sposób powstaje zygota, która ulega podziałowi komórkowemu. Połączeniu ulega DNA matki i DNA ojca. W tym momencie ustalają się cechy uzależnione od genów. Dzieląca się zygota przybiera postać moruli i wędruje dalej w kierunku macicy, która obficie wyściełana śluzówką już czeka na przyjęcie zapłodnionej komórki. Ta wędrówka trwa około 5 dni.
     Po około 9 dniach od zapłodnienia zarodek w końcu zagnieżdża się w macicy. Następuje to w jej stadium rozwojowym zwanym blastocystą. Zdarza się, że zagnieżdżaniu towarzyszy krwawienie implantacyjne tudzież plamienie implantacyjne. Nie jest to objaw obligatoryjny. Dzieje się tak wyłącznie wtedy, gdy zagnieżdżająca się komórka jajowa trafia w śluzówce macicy na naczynie krwionośne i je uszkadza.

[smartads]
     Brutalna prawda jest taka, że nawet 70% zapłodnionych komórek jajowych nie ulega zagnieżdżeniu. Spośród tych zagnieżdżonych jedna trzecia zostanie wchłonięta lub poroniona. Dzieje się tak w wyniku selekcji naturalnej. Jedna trzecia spośród wyeliminowanych zarodków zginie w pierwszym miesiącu ciąży. W kolejnych miesiącach ryzyko regularnie maleje.
     Tuż po zapłodnieniu nie występują żadne objawy, a zatem 3 tydzień ciąży nie jest czasem przełomowym w życiu kobiety. Nie można wtedy stwierdzić, czy do zapłodnienia w ogóle doszło. Nie występują żadne objawy ciąży. A blastocysta ma wielkość łebka od szpilki. Kalendarz ciąży dopiero się rozpoczyna. Najciekawsze przed nami.

/eR

Dodaj komentarz