Jesteś w ciąży

     Jeśli przed ciążą nie uprawiałaś żadnych sportów, zacznij teraz, o ile nie ma ku temu przeciwwskazań. Skonsultuj ze swoim ginekologiem rodzaj aktywności fizycznej. Na pewno dbałość o kondycję poprawi twoje samopoczucie, gdyż wysiłek fizyczny powoduje wydzielanie endorfin. Utrzymywanie ciała w dobrej formie pozwoli złagodzić bóle kręgosłupa i miednicy na dalszym etapie ciąży. Dobra kondycja będzie ci także potrzebna podczas samego porodu, który jest ogromnym wysiłkiem fizycznym i zdecydowanie lepiej radzą sobie kobiety nie unikające aktywności fizycznej.
     Zadbaj o zdrową dietę bogatą w witaminy i mikroelementy. Dieta w ciąży jest bardzo istotna, bo ciąża jest okresem dużego zapotrzebowania na zdrowe składniki. Nie tylko ty będziesz z nich korzystać, ale także rosnący w tobie mały człowieczek.

ciąża
     To, kiedy twój ciążowy brzuszek zacznie być widoczny, jest sprawą indywidualną. Niektórym kobietom zaokrągla się już po kilku tygodniach, najczęściej jednak staje się wyraźnie widoczny około trzeciego miesiąca. Będziesz musiała wtedy zrezygnować z ulubionych obcisłych dżinsów. Zdecydowanie wygodniej będzie ci w luźniejszych ubraniach, ciążowe mają wszyte elastyczne elementy, które rosną wraz z brzuchem.
     Pierwsze ruchy dziecka odczujesz między 16 a 22 tygodniem ciąży, najczęściej dzieje się to około 20 tygodnia. Jest to kolejny przełomowy moment w okresie ciąży. Wtedy przyszła mama odczuwa jeszcze wyraźniej, że jest teraz odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale i za nowe życie rosnące pod jej sercem.
     O ile pierwszy trymestr ciąży mija pod znakiem dokuczliwych dolegliwości, o tyle drugi pozwala delektować się stanem błogosławionym. Wtedy najczęściej mijają dolegliwości ciążowe, maluch rośnie i intensywnie fika w brzuchu mamy, która czuje się lepiej, ma sporo energii i dobre samopoczucie. Jest to chwila oddechu przed kolejnym wyzwaniem, jakim jest niewątpliwie trzeci trymestr ciąży.

[smartads]
     W trzecim trymestrze ciąża jest już widoczna i oczywista. Przyszły tata może także poczuć kopniaki potomka, którego obecność staje się dla niego bardziej namacalna. Powiększający się brzuch coraz bardziej obciąża kręgosłup ciężarnej. Macica uciska na sąsiadujące narządy wewnętrzne, także płuca mają mniej miejsca, więc przyszła mama szybciej się męczy, może mieć kłopoty z oddychaniem pełną piersią. Powinnaś teraz więcej odpoczywać, unikać forsownego wysiłku fizycznego, nie rezygnując jednak z aktywności podtrzymującej kondycję.
     Spokojnie oczekuj przyjścia na świat nowego członka rodziny. Już wkrótce będzie z wami.

/eR

Dodaj komentarz