Savoir-vivre – czyli co mówią sztućce

savoir vivre

     Zasady obsługi sztućców są znane większości z nas, choć w podstawowym zakresie tzn. wiemy, że łyżkę i nóż trzyma się w prawej ręce, a widelec w lewej – oczywiście jeśli ktoś jest praworęczny. I to w zasadzie wystarczy. Kłopot w tym, że na wielce dystyngowanym przyjęciu sztućców i zastawy jest zwykle duuużo więcej. Przypominają mi się wtedy śmieszne sceny z różnych filmów, w których główni bohaterowie mieli spore problemy w konsumpcji.

     Zasiadamy na swoim miejscu i w pierwszym odruchu zastanawiamy się co zrobić z fikuśnie złożoną serwetką znajdującą się na naszym talerzu. Zdejmujemy ją i po zajęciu miejsca układamy sobie na kolanach – ochroni nasze ubranie w razie nieszczęśliwego wypadku. Nakrycie składa się z talerza podstawowego, na którym będą stawiane wszystkie talerze z potrawami, począwszy od przystawki, przez zupę, danie rybne, danie mięsne, aż po deser. To zwykle z niego zdejmujemy serwetkę, którą kładziemy na kolanach, ale też jest on często przykryty dodatkową serwetką, aby stawiane na nim naczynia nie wydawały żadnych dźwięków. Na ten talerz nie nakładamy potraw. Jeśli przyjęcie zacznie się od przystawek, to na talerzu podstawowym znajdzie się jeszcze płaski mniejszy talerzyk, jeśli będzie to zupa znajdziecie na nim talerz głęboki lub filiżankę, a dopiero na nich serwetkę.

[smartads]

     Obok talerza podstawowego po prawej stronie znajduje się zwykle łyżka, 2 noże różnych kształtów, a po lewej stronie 3 widelce. Zaczynamy jeść, używając sztućców, które znajdują się najdalej od talerza. Przystawkę zatem jemy używając pierwszego małego widelca z lewej strony, ale używamy go prawą ręką, chyba że po prawej stronie talerza leży podobnej wielkości nożyk. Następnie zupa – to proste, używamy łyżki leżącej po prawej stronie talerza. Potem danie rybne – wykorzystujemy środkowe sztućce, a do dania mięsnego – sztućce znajdujące się najbliżej talerza. Niestety to nie wszystko, bo nad talerzem znajdują się również sztućce, których używamy do deseru. Na górze łyżeczka do lodów lub owoców w zalewie, a ta najbliżej talerza do ciast i świeżych owoców. Czasem zdarzy się, że obok talerza znajdują się sztućce przypominające narzędzia chirurgiczne, których zwykle nie używamy w domu. Jak się zapewne domyślacie, są to sztućce do owoców morza: ostryg, małży czy homarów. Jak posługiwać się takim sprzętem? Najprościej obserwować kogoś, kto to potrafi, czyli tego kto nas zaprosił lub gospodarzy.

     Ostatnim elementem znajdującym się przy nakryciu są kieliszki nad talerzem, zwykle cztery. Zdarza się czasem, że zamiast pierwszego z prawej strony dużego kieliszka na wodę postawiona jest szklanka. Drugi kieliszek, trochę mniejszy od pierwszego, przeznaczony jest na białe wino do dania z drobiu lub ryby, trzeci to kieliszek na czerwone wino do dania mięsnego, a czwarty – to kieliszek na słodkie wino deserowe, musujące lub szampana.

     Jedząc, trzymamy sztućce w dłoniach, ale trudno to robić przez cały czas siedzenia przy stole. Czasem trzeba je odłożyć. Tylko jak? Żeby nie narazić się na zabranie talerza, skoro ma się ochotę dokończyć porcję, albo nie dostać dokładki, jeśli już jest się sytym. Sposób ułożenia sztućców na talerzu to umowny sygnał dla gospodarzy lub kelnerów.

sztućce

1. Kiedy odkładasz nóż i widelec w ten sposób, że leżą poziomo na talerzu trzonkami na zewnątrz (tak jak wskazówki na zegarku pokazujące godzinę 9:15), oznacza to przerwę w jedzeniu.
2. Układając je na krzyż (godzina 8:20) dajesz znać, że masz chęć na dokładkę. Szczególnie w sytuacji, kiedy masz pusty talerz.
3. Położenie noża i widelca razem ukośnie w prawo (godzina 17:20) na talerzu oznacza zakończenie posiłku. Jest to jednocześnie znak, że obsługa może zabrać twoje nakrycie.
4. O braku kultury świadczą sztućce położone w poziomie, kiedy ich trzonki opierają się o obrus. Unikajcie więc takiego ułożenia, aby nie wyjść na prostaka.
5. Po skończonym posiłku serwetkę z kolan kładziemy po lewej stronie nakrycia lub na krześle.

     Uda się zapamiętać, prawda? Naprawdę ułatwia to życie i pozwala uniknąć kłopotliwych sytuacji. Powodzenia!

Foxy

Dodaj komentarz