Minerały w życiu dziecka

zdrowa dieta     To, że nasza dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, czyli zawierać wszystkie niezbędne składniki, nie jest żadnym odkryciem. Zbilansowanie diety jest szczególnie ważne w przypadku dzieci, które intensywnie rozwijają się, rosną. Niedobory minerałów i substancji odżywczych mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, do rozchwiania równowagi organizmu, która to równowaga jest podstawą zdrowia i kondycji.
     Pierwiastki, mikro- i makroelementy są niezbędne człowiekowi do życia. Biorą udział, napędzają, stymulują, warunkują wszystkie procesy, które odbywają się w ludzkim organizmie. Każdy czemuś służy. Zobacz, do czego dziecku potrzebne są poszczególne pierwiastki.

Żelazo


Zapotrzebowanie
     Dzienne zapotrzebowanie na żelazo: niemowlęta – 6,5-7 mg; dzieci w wieku 1-3 lat – 7 mg; dzieci w wieku 4-8 lat – 10 mg; dzieci powyżej 8 r. ż. – 8-15 mg.
Znaczenie
     Żelazo jest kluczowe w procesie tworzenia czerwonych ciałek krwi w szpiku kostnym. Wiąże dwutlenek węgla w hemoglobinie i przesyła go do płuc. Żelazo buduje wiele enzymów, białek, które biorą udział w metabolizmie. Ponadto bierze udział w syntezie DNA. Żelazo jest ważne w budowaniu odporności organizmu, a także w budowie skóry, włosów i paznokci.
[smartads]
Źródła żelaza
     Dziecko w pierwszych miesiącach życia ma wystarczające ilości żelaza, zapotrzebowanie zdecydowanie rośnie około 5-6 miesiąca życia. Wtedy przychodzi czas na rozszerzanie diety np. o kaszkę wzbogacaną żelazem, a w następnej kolejności o mięso, wątrobę, ryby, jaja, szpinak, brokuły i inne zielone warzywa. Żelazo wchłania się o wiele lepiej w obecności witaminy C. Wchłanianie w tym towarzystwie wzrasta nawet trzykrotnie.
Niedobór żelaza
     Niedobór tego pierwiastka przejawia się spowolnieniem rozwoju niemowlęcia. U dzieci obserwuje się problemy z koncentracją i nauką, a także złe zachowanie, niepokój. Silny niedobór żelaza prowadzi do anemii.
Nadmiar żelaza
     Nadprogramowe żelazo utrudnia wchłanianie cynku i miedzi. Staje się też pożywką dla bakterii w jelitach, dlatego może objawiać się biegunką.

Dodaj komentarz