Minerały w życiu dziecka

Fluor


Zapotrzebowanie
     Dzienne zapotrzebowanie na fluor: dzieci w wieku 1-3 lat – 0,7 mg, dzieci w wieku 4-8 lat – 1 mg; dzieci powyżej 9 r. ż. – 2 mg.
Znaczenie
     Fluor zapobiega próchnicy zębów, wzmacnia szkliwo oraz zębinę.
Źródła fluoru
     Fluor bywa dodawany do wody pitnej wodociągowej. Znajdziemy go także w wodzie mineralnej, w rybach, małżach, ostrygach, żelatynie i w dużej ilości w herbacie, zwłaszcza czarnej.
Niedobór fluoru
     Za mała ilość fluoru prowadzi do pogorszenia stanu zębów i kości, w konsekwencji do próchnicy i osteoporozy.
Nadmiar fluoru
     Zbyt duża podaż fluoru prowadzi do fluorozy. Objawem nadmiaru są plamy na zębach, sztywność stawów, a nawet uszkodzenia nerwów.
[smartads]

Magnez


Zapotrzebowanie
     Dzienne zapotrzebowanie na magnez: niemowlęta – 77-110 mg; dzieci w wieku 1-3 lat – 130 mg; dzieci w wieku 4-8 lat – 140 mg, dzieci powyżej 9 r. ż. – 240 mg.
Znaczenie
     Magnez bierze udział w budowie kości i zębów. Zapewnia prawidłowe przekazywanie informacji między układem nerwowym a mięśniami. Bierze udział w przemianie materii. Zapobiega zakrzepom. Magnez jest bardzo ważny dla prawidłowej pracy serca.
Źródła magnezu
     Ten pierwiastek znajdziemy w kaszy jęczmiennej, orzechach, kaszy gryczanej, czekoladzie, pestkach dyni, fasoli, grochu, kukurydzy, szpinaku i rybach morskich. Jego wchłanianie poprawia witamina D3.
Niedobór magnezu
     Przy niedoborze magnezu pojawia się utrata apetytu, apatia, a także nudności, wymioty, biegunki. Niepokoić może także drżenie mięśni i pojawiające się kurcze.
Nadmiar magnezu
     Przedawkowanie magnezu zdarza się bardzo rzadko. Należy zwracać uwagę na jego dawki, gdy przygotowujemy niemowlęciu mleko modyfikowane na wodzie mineralnej o zwiększonej dawce jonów magnezu. Przedawkowanie może objawiać się osłabieniem, zaburzeniami oddychania, obniżeniem ciśnienia, arytmią, zawrotami głowy. Nadmiar magnezu prowadzi do niedoboru wapnia.

Fosfor


Zapotrzebowanie
     Dzienne zapotrzebowanie na fosfor: niemowlęta – 220-240 mg; dzieci w wieku 1-3 lat – 460 mg; dzieci w wieku 4-8 lat – 500 mg; dzieci powyżej 9 r. ż. – 1100-1300 mg.
Znaczenie
     Fosfor uczestniczy w procesie wzrostu i odnowy komórek. Jest niezbędny do utrzymania właściwej struktury zębów i kości. Pełni funkcję regulacyjną w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej. Reguluje także pracę serca i nerek. Bierze udział w metabolizmie witamin z grupy B.
Źródła fosforu
     Pierwiastek ten znajdziesz w produktach mlecznych, mięsie, rybach, wątrobie, jajach, żółtym serze.
Niedobór fosforu
     Niedobór fosforu, jeśli w ogóle się pojawi, może powodować osłabienie i krzywicę.
Nadmiar fosforu
     Powodują zaburzenia oddychania, pracy serca, drgawki.

/eR

Dodaj komentarz