Poród

porod     W naturalnych warunkach poród kończy ciążę po około 40 tygodniach jej trwania. Jest to wydalenie dziecka z macicy do środowiska zewnętrznego. Odbywa się to za pomocą skurczy mięśnia macicy, które pomagają wypchnąć dziecko na świat.
     Poród dzieli się na trzy etapy. Pierwszy etap trwa od wystąpienia pierwszych regularnych skurczy sygnalizujących początek rozwierania się szyjki macicy aż do wyciszenia tychże skurczy czyli do całkowitego rozwarcia szyjki. Drugim etapem porodu jest okres party. Wtedy na świat przychodzi dziecko. Najpierw rodzi się główka, następnie tułów. W trzecim etapie rodzi się łożysko.
     Każda z faz porodu ma różną długość u każdej kobiety. Wiele zależy od tego, czy jest to pierwszy poród, czy kolejny, czy kobieta w pierwszym etapie porodu stymuluje rozwieranie szyjki, jak duże jest dziecko, a także jakie są proporcje wielkości dziecka do miednicy kobiety. Na długość i przebieg porodu mają także wpływ pozycje, jakie wybiera kobieta.
     Aby w pierwszym etapie porodu przyspieszyć rozwieranie szyjki, skorzystaj z ciepłej kąpieli. Pomoże rozluźnić się i poddać skurczom, złagodzi ich bolesność. Skurcze są konieczne, by szyjka macicy rozwarła się. Napinanie się, wstrzymywanie oddechu, wzbranianie się przed skurczami na pewno nie pomaga. Dlatego tak ważne jest odpowiednie oddychanie. Odprężenie i poddanie się procesowi rozwierania szyjki możliwe jest w ciepłej kąpieli lub pod prysznicem, gdzie możesz wybrać wygodną dla siebie pozycję. Pod prysznicem skieruj strumień wody na dolny odcinek kręgosłupa.
     W drugim etapie porodu możesz skorzystać z dużej gumowej piłki i worka sako. Gdy usiądziesz okrakiem na piłce lub worku, ustawisz miednicę tak, by dziecku łatwiej było schodzić w dół kanału rodnego. Dodatkowo worek sako pozwoli ci się usadowić tak, by odciążyć kręgosłup. Piłka natomiast może pomóc w przechodzeniu dziecka przez kanał rodny. Jeśli uklękniesz na szeroko rozstawionych kolanach, obejmiesz piłkę i będziesz się na niej kołysać, piłka, uciskając dno macicy, przyspieszy drugą fazę porodu.

[smartads]
     Przyjściu dziecka na świat sprzyjają pozycje, które pozwalają działać grawitacji. Taką pozycją jest choćby kolanowo – łokciowa. Zgięciem ciała wspomagasz skurcze macicy w wypychaniu dziecka na świat, a kanał rodny skierowany jest w dół dzięki czemu pomaga wam również grawitacja. W pozycji na plecach kanał rodny skierowany jest do góry, a więc potrzebujesz w poród włożyć więcej siły.
     Aktywność przed ciążą i w jej trakcie ma ogromne znaczenie dla przebiegu narodzin dziecka. Również podczas samego porodu nie pozostawaj bierna. Szukaj pozycji, która przyniesie ci ulgę, złagodzi ból i skróci czas oczekiwania na przyjście twojego dziecka na świat.

/eR

Dodaj komentarz