Jak się w ciąży nie przeciążyć

w ciąży
freedigitalphotos.net / by imagerymajestic
     Ciąża nie jest stanem chorobowym i nie trzeba od razu kłaść się na wznak i czekać na poród, przyjmując pokarmy dożylnie. Ale nie można też w przypływie energii zacząć uprawiać wspinaczki wysokogórskiej, aby spalić te hamburgery, na które przyszła nagła ochota. Co zatem ze sobą zrobić, gdy już ujrzysz dwie kreski na teście?

Aktywność fizyczna w ciąży

     Aktywność fizyczna w ciąży nie jest zabroniona. Ale musisz pamiętać o kilku sprawach. Nie przymierzaj się do uprawiania forsownego sportu, dlatego że zaszłaś w ciążę i chcesz zachować formę. Oczywiście, ciężarna potrzebuje ruchu, ale nie musi to być kolarstwo górskie. Jeśli przed ciążą nie byłaś aktywna, skonsultuj ze swoim ginekologiem, jaką aktywnością możesz się teraz zainteresować. Jeśli uprawiałaś sporty przed ciążą, także skonsultuj z lekarzem możliwość kontynuacji.
     Wybieraj zajęcia ruchowe dedykowane ciężarnym, takie, które nie zagrożą ciąży i nie przeciążą mamy. Może to być nordic walking, zajęcia na basenie, aerobic dla kobiet w ciąży, joga, seks. I obserwuj reakcje swojego organizmu. Nie traktuj tego ambicjonalnie. To oczywiste, że z biegiem czasu będzie ci trudniej – zwiększona masa ciała, bardziej obciążone serce, trudności z oddychaniem. Gdy poczujesz się gorzej, zweryfikuj swoje plany i niech twój lekarz będzie na bieżąco.

[smartads]

Przybieranie na wadze w ciąży

     Ciąża kojarzy się kobiecie z tyciem. W zasadzie błędnie. Kobieta w ciąży nie musi tyć, a w zasadzie nie powinna za wiele. Przybieranie na wadze związane jest ze wzrostem dziecka, wodami płodowymi czy zwiększoną objętością piersi. I tak dziecko z biegiem ciąży będzie ważyć 3,5-4 kg, wody płodowe oraz łożysko to dodatkowe 2,5 kg. Do tego dochodzi jeszcze woda kumulująca się w tkankach (obrzęki) – 2 kg i więcej, piersi w nowym rozmiarze – 0,5 kg. Zwiększa się także objętość płynącej w żyłach krwi, co daje dodatkowe 1,5 kg. Zdrowa kobieta w ciąży kumuluje nieco tkanki tłuszczowej, około 3 kg. Reasumując, nie powinnaś zyskać w ciąży więcej niż 15 kg. Kilka nadprogramowych kilogramów łatwo zrzucić w pierwszych tygodniach po porodzie. Ale 15 czy 30 kg nie pójdzie tak łatwo jak przyszło.

freedigitalphotos.net / by Naito8
freedigitalphotos.net / by Naito8
     Jednak nie chodzi wyłącznie o to, że trudno ci będzie schudnąć po porodzie. Kręgosłup kobiety w ciąży jest tutaj równie poważnym argumentem. Już sam powiększający się brzuch go obciąża. Zmienia się środek ciężkości, wysuwa się do przodu, przez co zwiększa się lordoza kręgosłupa, to znaczy odcinek lędźwiowy kręgosłupa jest nienaturalnie wygięty do przodu. Gdy dołożymy do tego kolejne kilogramy, kręgosłup nam za to nie podziękuje.

Odżywianie w ciąży

     Aby w ciąży nie przytyć zbyt wiele, trzeba pamiętać, aby nie jeść za dwoje. Ta babcina rada „teraz musisz jeść za dwoje” doskonale oddaje najczęstszy żywieniowy błąd kobiet w ciąży. Nie jedz za dwoje, a dla dwojga, czyli zadbaj o wartościową dietę dla siebie i dla swojego dziecka. Zrezygnuj z jedzenia śmieciowego, które nie zawiera wartości odżywczych. Dieta w ciąży to różnorodność, rozsądek i odrobina fantazji. Unikaj słodyczy, bo to puste kalorie napędzające apetyt, nadmiaru soli, bo kumuluje wodę w tkankach i podnosi ciśnienie krwi, a także napojów gazowanych, surowego mięsa i alkoholu.
     Ale ograniczenia to nie wszystko. Przede wszystkim zadbaj o to, by w twojej diecie nie zbrakło witamin i minerałów. Wszak tworzysz nowe życie, któremu trzeba dostarczyć budulca. Zdecydowanie lepsze są naturalne witaminy, niż te pochodzące z tabletek.

Jak się w ciąży nie przeciążyć?

Bądź aktywna, ale się nie forsuj.
Odpoczywaj, ale nie leniuchuj.
Dbaj o dietę, ale nie popadaj w przesadę.
Jedz dla dwojga, nie za dwoje.

Elżbieta Haque

Dodaj komentarz