Prawidłowa dieta

obiad-300x179

     Obecnie coraz więcej dzieci ma problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż nie jest to wina dzieci, a złych nawyków żywieniowych przekazywanych przez rodziców i nabliższe otoczenie. W dziejszych czasach wiele osób ma problem z nadwagą, a nawet chorobliwą otyłością, co niejednokrotnie ma wpływ także na dzieci. Wszechobecne reklamy fast foodów, słodyczy i niezdrowych przekąsek zachęcają tylko do zjedzenia kolejnej czekoladki, cukierka czy hamburgera ociekającego transgenicznym tłuszczem.

     Dlatego warto monitorować wagę swojego dziecka, aby wiedzieć jaka jest prawidłowa masa ciała przy konkretnym wzroście. Warto przeciwdziałać nadwadze i zająć się jej profilaktyką niż później leczyć skutki nadprogramowych kilogramów. Do tego służy badanie antropometryczne. Jest bardzo proste, ale za jego pomocą można łatwo stwierdzić istnienie otyłości oraz jej typ. Badanie antropometryczne opiera się na obliczeniu wskaźnika masy ciała BMI (Body Mass Index) albo na pomiarze masy należnej oraz względnej masy ciała.

     Nadwaga w przypadku dzieci jest szczególnie groźna, gdyż może być przyczyną cukrzycy typu 2. Zbyt duże obciążenie młodego układu szkieletowego u otyłych dzici może prowadzić do wcześniejszego zwyrodnienia stawów. Wiele dzieci z otyłością lub już z nadwagą wstydzi się ćwiczyć przy szczupłych kolegach, co tylko może prowadzić do wstrętu przez zajęciami z wychowania fizycznego i ogólną aktywnością sportową.

[smartads]

     Oczywiście to, iż cukrzyca typu 2 jest powodowana niewłaściwym stylem życia wie prawie każdy. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż ich dieta jest niezdrowa, a nawet wielu ludzi jest nieświadomych tego, że są chorzy. Cukrzyca typu 2 jest silnie związana z otyłością, spożywaniem wysokoenergetycznego pożywienia, ktore bogate jest w tłuszcze i węglowodany oraz bardzo małą aktywnością fizyczną. Sukces leczenia cukrzycy jest zależny w ogromnym stopniu od przestrzegania odpowiedniej diety i zmniejszenia masy ciała.

     Zmiana nawyków żywieniowych może być bardzo trudna. Jeżeli odchudza się tylko dziecko to powodzenie takiej akcji może być niewielkie. Przede wszystkim należy zmienić dietę całej rodzinie. Dlatego warto skorzystać z rad profesjonalnych dietetyków. Jak znaleźć dobrą poradnię dietetyczną lub dietetyka? Jest to niezmiernie proste. Wystarczy użyć wyszukiwarki Google i wpisać np. hasło odchudzanie Legnica, jeżeli pochodzimy z Legnicy. Warto poczytać opinie na temat konkretnych lekarzy, gdyż niesympatyczny lekarz może nie spodobać się dziecku i wywołać niepotrzebną traumę.

Dodaj komentarz