Wiosenna rewolucja

galeria_warzyw

     Pewnie każdy z Was zauważył, że za oknem pojawiła się wiosna. Jej nieodzownym elementem jest nie tylko słoneczna pogoda, ale też pojawiające się coraz częściej krajowe owoce i warzywa. Te warto nie tylko mijać przechodząc obok osiedlowych warzywniaków za rogiem, ale przenieść na nasze talerze. Jak się okazuje każda pora dnia jest dobra na witaminy.

Dobry początek
     O ile owsianka była jednym z ulubionych śniadań zimą, o tyle wiosną musi przejść pewne modyfikacje. Suszone owoce i bakalie możemy bowiem w końcu zastąpić ulubionymi świeżymi witaminkami. Świetnie sprawdzą się truskawki, cały czas dobrym składnikiem będą banany. Jeśli natomiast wolimy śniadania „na słono”, możemy pokusić się o omlet np. ze szparagami i boczkiem, czy też pasty jajeczne ze świeżymi ziołami. Popularna, zwłaszcza w okresie Wielkanocnym powinna być rzeżucha, bo nie dość, że kojarzy się z wiosna, to ma dla naszego zdrowia i urody zbawienne właściwości. Na drugie śniadanie możemy zaserwować sobie twarożek z rzodkiewką, lub jogurt z odrobiną muesli i świeżymi owocami. Z lżejszych alternatyw możemy polecić smoothie, bądź koktajle np. z gruszek i szpinaku, czy natki pietruszki.

Witaminowy obiad
     Główny posiłek w trakcie dnia również powinien być podany w akompaniamencie świeżych warzyw. Jeśli wolimy cały posiłek stworzyć na witaminowej bazie, możemy pokusić się o typowy dla wiosny jarmuż, botwinkę, czy szczaw. Włoszczyzna do obiady jest idealnym dodatkiem, który wprowadza wiosnę na nasze talerze.

[smartads]

Przekąski wiosenne
     Dla fanów warzyw idealnym rozwiązaniem będzie chrupanie warzyw najlepiej w postaci nieprzetworzonej. Można je również ugotować na parze, by nie straciły swoich właściwości. Owocowi koneserzy również mają w tym okresie pole do popisu. Mimo tego, że zimowe cytrusy idą powoli w odstawkę, możemy je zastąpić truskawkami, poziomkami, a za chwilę malinami, jagodami i jabłkami. Te idealnie smakują w połączeniu z masłem orzechowym, które również możemy przygotować samemu.

Lekka kolacja
     Po zimowych ciężkich kolacjach dobrze jest przerzucić się na lżejsze dla organizmu posiłki. Dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju warzywa połączone we wiosenne sałatki. Inną możliwością są chłodniki (kilka przepisów tutaj: https://zakochanewzupach.pl/tag/chlodnik/ ) i zupy krem. Mogą być one zarówno mixem zimowych warzyw, jak i tych świeżych. Grunt, byśmy lubili ich smak.

Ogród możliwości
     Jak się okazuje wiosna to początek nowego rozdziału w kuchni. To czas, podczas którego możemy korzystać z zupełnie innych produktów niż zimą i na nowo bawić się i eksperymentować w tworzeniu pożywnych śniadań, obiadów i kolacji. Słowem, korzystajmy z tego, że warzywniaki znajdują się na rogu i twórzmy zdrowe witaminowe dzieła.

Dodaj komentarz