Dlaczego warto zażywać kwas foliowy już podczas planowania ciąży?
Niedobór kwasu foliowego, podobnie jak żelaza, jest odpowiedzialny za powstanie anemii w czasie ciąży. Zaleca się, aby przyszła mama uzupełniała ilość tego związku chemicznego na minimum miesiąc przed planowanym zapłodnieniem. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia poronienia oraz wad wrodzonych u płodu takich jak wada cewy nerwowej oraz rozszczep podniebienia i wargi górnej. Kwas foliowy odgrywa bardzo ważną rolę w procesie podziału komórek oraz stymuluje wzrost komórek matki w czasie ciąży. To składnik wspomagający układ odpornościowy i przyczyniający się do zmniejszania uczucia zmęczenia. Choć kwas foliowy znajduje się prawie we wszystkich produktach spożywczych, podczas ciąży przeciętna dieta nie zaspokaja pełnego zapotrzebowania, dlatego zwykle lekarz zaleca przyjmowanie suplementu w dawce 400-800 mcg. Przyswajalność tego pierwiastka z produktów spożywczych wynosi ok 50%, ale jest on wrażliwy na działanie światła i wysokich temperatur, co powoduje straty w wielkości około 20%.

   Produkty zawierające kwas foliowy (zawartość w 100 g):   
drożdże – 1407 mcg
zarodki pszenne – 330 mcg
rośliny strączkowe – 187 mcg
nać pietruszki – 170 mcg
szpinak – 154 mcg
wątróbka – 80 mcg
brokuły – 75 mcg
sałata – 56 mcg
jaja – 55 mcg
ser żółty – 20 mcg

     Anemia z powodu niedoboru witaminy B12 podczas ciąży występuje niezmiernie rzadko. Brak tej witaminy może spowodować niedokrwistość megaloblastyczną, a czasem prowadzić do tzw. anemii złośliwej oraz zaburzeń w układzie nerwowym. Głównym źródłem witaminy B12 są produkty pochodzenia zwierzęcego, bardzo mało występuje jej w pokarmach pochodzenia roślinnego, dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na tę witaminę w przypadku przyszłych mam – wegetarianek. W największych ilościach witamina B12 występuje w mięsie wołowym i drobiowym, podrobach, rybach i owocach morza, mleku i serach oraz jajach. W przypadku stwierdzonego niedoboru B12 wymaga się uzupełniania doustnego, natomiast jeśli występują zaburzenia wchłaniania w przewodzie pokarmowym, stosuje się suplementowanie domięśniowe.

[smartads]

     Planując ciążę dbajcie zatem o swoją dietę, aby zapewnić wszystkie niezbędne składniki do rozwoju dziecka oraz uchronić swój organizm przed anemią lub innymi chorobami. Zajmująca praca, brak czasu i lenistwo są przyczynami, dla których część kobiet zamiast produktów zdrowych – nieprzetworzonych, wybiera gotowe dania, podgrzewane w mikrofali. Ma to swoje konsekwencje w postaci niedoborów różnych witamin i składników mineralnych. Właściwa, zbilansowana i zdrowa dieta jest szczególnie ważna przy planowaniu ciąży oraz w trakcie jej trwania. Świadome wybieranie zróżnicowanych produktów zapewni lepsze samopoczucie i kondycję mamie oraz zdrowie i prawidłowy rozwój dziecku.

eR

Dodaj komentarz