Sprawdź, jak powinien wyglądać bezpieczny dom przed pojawieniem się maluszka

maluszek

     Młode mamy mają świadomość tego, że pojawienie się dziecka na świecie może zasadniczo zmienić dotychczasowe podejście domowników do kwestii bezpieczeństwa. Jak zatem przygotować dom i mieszkanie na przyjście potomka? Każda mama spodziewająca się dziecka zwraca szczególną uwagę na stworzenie bezpiecznego domu dla dziecka. Warto jednak pamiętać, że przez pierwszych kilka miesięcy mieszkanie nie będzie stanowiło dla maluszka zagrożenia w sensie fizycznym – przez okres co najmniej pół roku Twoje maleństwo znakomitą większość czasu spędzi leżąc lub siedząc w łóżeczku lub miejscu, gdzie je zostawisz. Zatem, nie warto poświęcać czasu na kupowanie takich elementów, jak gumowe ochraniacze na kanty mebli czy blokady na szafki. Na takie zabezpieczanie domu przed dzieckiem przyjdzie jeszcze pora. Poniżej przedstawimy zadania, które jednak warto wykonać przed urodzeniem dzidziusia, aby stworzyć mu w pełni bezpieczny dom rodzinny.


Przygotuj mieszkanie

     Bezpieczny dom dla dziecka to w tym wieku przede wszystkim ład i porządek, który sprawi, ze nie będzie ono narażone na kontakt z bakteriami, wirusami czy grzybami. Dlatego też, warto przestać w nieskończoność odkładać generalne porządki i gruntownie wszystko odkurzyć i umyć. Oczywiście nie polecamy trudnych zadań typu wieszanie firanek, trzepanie dywanów czy przesuwanie mebli paniom w ciąży – te prace warto zlecić komuś innemu.

     Warto także, oprócz gruntownego sprzątania, usunąć z domu niepotrzebne rzeczy. Mniej bibelotów na otwartych półkach i szafkach to szybsze i łatwiejsze sprzątanie oraz mniej gromadzącego się kurzu. Dobrym pomysłem jest usunięcie wszelkich niepotrzebnych czy zużytych rzeczy – starych nienoszonych ubrań, pustych opakowań, zepsutych urządzeń itp. W ten sposób nie tylko przewietrzysz swoją przestrzeń życiową, ale także wniesiesz w nią ład i porządek.

[smartads]
Przygotuj pokój dziecka

     Jeszcze przed narodzeniem warto przygotować specjalną strefę dziecka. Może to być związane z odnowieniem pokoju dziecięcego lub sypialni rodziców, jeśli tam przez pierwsze miesiące życia będzie mieszkało maleństwo. Aby zapewnić dziecku pełne bezpieczeństwo w domu należy stworzyć mu warunki do rozwoju – własne łóżeczko, bezpieczny przewijak oraz inne akcesoria niezbędne do pielęgnacji noworodna.

Zrób zakupy

     Kwestia narodzin dziecka a bezpieczne mieszkanie to także odniesienie do Twojego przygotowania w zakresie podstawowych zakupów spożywczych, kosmetycznych i odzieżowych. Warto pamiętać, że z maluszkiem nie jest się osobą w pełni dyspozycyjną, zatem trudno w każdym momencie wyskoczyć do sklepu po potrzebne rzeczy. Zrób bezpieczny zapas wszystkich rzeczy niezbędnych noworodkowi. Kup pieluchy, odzież, ewentualne jedzenie. Będziesz miała więcej czasu dla siebie i swojego dziecka.

Dodaj komentarz