Obalamy mity na temat pielęgnacji niemowlęcia

skoki rozwojowe

     Macierzyństwo to z pewnością najlepsze, czego kobieta może doświadczyć w całym swoim życiu. Opieka nad maleństwem sprawia nam tyle radości, że często nie zwracamy uwagi na trud, jaki ze sobą niesie. Warto jednak ułatwić sobie zadanie i poznać sprawdzone sposoby na pielęgnację nowego członka rodziny.

     O ile młode mamy rzadko kiedy miewają problemy z prawidłowym karmieniem czy ubieraniem malucha zgodnie z panującą na zewnątrz temperaturą, o tyle najwięcej wątpliwości sprawia zazwyczaj to, jak właściwie dbać o delikatną skórę naszej pociechy. Chociaż zarówno internet, jak i fachowa literatura to skarbnice wiedzy, z których niejedna rodzicielka mogłaby czerpać, najczęściej wolimy sięgać po rady od zaufanych nam osób. Dlatego też dobrym pomysłem będzie zapytanie mamy lub przyjaciółki o to, które z dostępnych na rynku preparatów do pielęgnacji noworodka, np. z linii Emolium, zapewnią naszemu dziecku kompleksową ochronę skóry.


Mit numer 1: Co za dużo, to niezdrowo

     Nierzadko zdarza się, że wśród mam panuje pogląd dotyczący tego, że podczas codziennego dbania o maleństwo nie wolno stosować zbyt wielu kosmetyków, które mogłyby zaszkodzić delikatnemu naskórkowi. Nic bardziej mylnego! Współcześnie produkty przeznaczone dla dzieci, zwłaszcza tych nowonarodzonych, poddawane są szczegółowym badaniom i testom, bez których nie zostaną dopuszczone do użytku publicznego. Nie musimy obawiać się, że regularnie stosując dostępne preparaty, zrobimy swojej pociesze krzywdę! Wręcz przeciwnie, odpowiednio dobrane kremy, oliwki czy balsamy nawilżą wrażliwą dziecięcą skórę, nie wywołując przy tym efektów ubocznych.

masaz2
Mit numer 2: Częste kąpiele szkodzą noworodkom

     W przypadku tego przesądu równie dobrze będzie zaufać własnej intuicji i przestać wierzyć w zabobony tego rodzaju. Chociaż nie należy nadmiernie wydłużać czasu, w którym maluch będzie przebywał w wodzie, ponieważ możemy nieświadomie go zaziębić (zwłaszcza gdy zamierzamy wyjść z dzieckiem na dwór). Nie oznacza to jednak, że w okresie niemowlęcym musimy zdecydowanie ograniczyć liczbę kąpieli dziecka. Aby zrozumieć istotę problemu, wystarczy sobie wyobrazić, że nagle sami zostajemy pozbawieni odświeżającego prysznica lub relaksujących seansów w wannie. Zamiast więc trwać przy stereotypowym myśleniu, zapewnijmy noworodkowi kąpiel tyle razy, ile uważamy za słuszne, pamiętając, by każdorazowo nawilżyć jego skórę preparatami ochronnymi.

[smartads]
Mit numer 3: Niemowlę nie potrzebuje pielęgnacji

     To chyba najgorsze z przekonań, które na dłuższą metę może przysporzyć nam wiele kłopotów wynikających z zaniedbania naszego maleństwa. Do dziś w niektórych środowiskach pokutuje pogląd, że skóra noworodka jest na tyle delikatna, że z łatwością można ją uszkodzić przy pomocy stosowanych kosmetyków. Owszem, dziecięcy naskórek należy do bardzo wrażliwych, jednak zupełne odejście od dbania o ciało maleństwa poprzez aplikację różnego rodzaju produktów dla niemowląt nie może skończyć się dobrze. Przez pierwsze miesiące życia nowy członek rodziny potrzebuje szczególnej pielęgnacji, by wzmocnić barierę ochronną, dlatego też warto zaopatrzyć się w emolienty – czyli preparaty, które skutecznie nawilżą wrażliwą skórę niemowlaka. Jak widać, troska o noworodka nie musi być trudna, jeśli tylko potrafimy rozsądnie zadecydować o tym, co będzie dla niego najlepsze, oraz stosować się jedynie do tych wskazówek, które wpłyną korzystnie na naszego malca.

Dodaj komentarz