Skąd czerpać porady dotyczące wychowania dzieci?

witaminad3Skąd czerpać porady dotyczące wychowania dzieci?

     Wychowanie dziecka to złożony proces. Rodzice podczas niego poddawani są wielu próbom. Przy pierwszym dziecku ciężko jest samodzielnie poradzić sobie ze wszystkimi troskami. Dlatego też warto poszukać źródeł, z których będziemy czerpać swoją wiedzę na temat wychowania naszego potomka.


Z wzorców rodzinnych

     Wiele wzorców rodzinnych jest wartych naśladowania, jednakże spora ich liczba pozostawia wiele do życzenia. W związku z tym starajmy się powielać jedynie te fragmenty, które są godne powtarzania. Nie dajmy wmówić sobie, że skoro babcia i mama tak robiły, to my też powinniśmy.

dzieci14
Od znajomych

     Ta metoda nie do końca jest dobra. Głownie ze względu na fakt, że znajomi nie są ekspertami i sami też często popełniają błędy w wychowaniu dzieci. Zatem dobrze jest, aby udzielane przez nich rady konfrontować z rzeczywistością lub też z innymi źródłami wiedzy. Oczywiście wszystko zależy od rangi problemów, w których potrzebujemy porady. Przykładowo, jeśli koleżanka próbuje nam udowodnić, że weganizm jest dobry dla dziecka, to zanim jej zaufamy skonsultujmy to ze specjalistą.

Z książek

     Na rynku można znaleźć różnego rodzaju pozycje literaturowe napisane przez uznanych specjalistów. Takie źródła wiedzy są warte uwagi. Dzięki nim na wiele problemów spojrzymy z innej perspektywy. Dowiemy się również jak radzić sobie w sytuacjach problemowych oraz jakie metody wychowawcze są najskuteczniejsze.

[smartads]
Z programów telewizyjnych

     Telewizja jest źródłem informacji, które budzi kontrowersje. Oczywiście, jeśli będziemy czerpać wiedzę z programów naukowych, to na pewno będzie ona cenna. Jednakże, jeśli zaczniemy opierać się na komercyjnych nagraniach typu reality show, to trudno będzie tam znaleźć wartościowe treści.

Z blogów

     W sieci powstaje coraz więcej parentingów. Parenting (blog parentingowy) jest to rodzaj bloga pisanego przez rodziców o dzieciach. Znajdziemy tam różnego rodzaju porady. W Internecie dotrzemy zarówno do parentingów godnych uwagi, jak i do tych, których lepiej nie polecać. Szukając takiego miejsca w internecie warto odwiedzić blog młodej mamy.

Dodaj komentarz